02 Юни 2024неделя19:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Три вида избирателна система обсъждаха в НС

Отсяваме най-добрите идеи, което да включим в новия Изборен кодекс, заяви Мая Манолова

/ брой: 151

автор:Юлия Кулинска

visibility 230

По три избирателни системи дебатираха над три часа участниците в заседанието на комисията за взаимодействие с гражданското общество в пленарната зала на Народното събрание вчера. Дискусията включваше представянето на мажоритарната система, на т.нар. германска избирателна система и пропорционалната избирателна система с преференции. Тя беше организирана от зам.-председателя на НС и шеф на комисията Мая Манолова във връзка с изработването на нов Изборен кодекс. В заседанието участваха омбудсманът Константин Пенчев, експерти, представители на Изборния борд към МС, на Сметната палата, на ЦИК, на ГРАО, на НРСБ, на партии и граждански движения. И тези дебати се проведоха в отсъствието на депутатите от ГЕРБ.
Разбирам, че част от идеите са безспорни, други не, затова желанието ни е да поспорим по тях и да отсеем най-доброто, върху което да стъпи новото изборно законодателство, заяви в началото на заседанието Мая Манолова. Трябва да има промени в избирателната ни система, подчерта омбудсманът. Пенчев уточни, че е проводник на идеите, които му пращат хората, които по една или друга причина не могат да се включат в срещите в НС. Янко Петров, едно от лицата на февруарските протести, предложи да се разшири обхватът на дискусията, да се качи в интернет информацията за различните проекти и да се пусне в интернет анкета, за да се види реакцията на хората по тях.
Борислав Цеков от "Модерна България" представи плюсовете на пропорционалната система със задължителни преференции. Според него по този начин радикално ще се повиши влиянието на гражданите върху подредбата на листите. Цеков поиска да се въведе възможност за издигане на депутати за представители на гражданското общество. Той е категоричен, че пропорционалната система с преференции дава по-големи възможности за по-голямо представителство и насърчава конкуренцията.
Проф. Емилия Друмева и проф. Михаил Константинов представиха смесената избирателна система, станала по-популярна като "германската". Друмева обясни, че тя има силен мажоритарен елемент, който определя личностите, за които да се гласува. Спечелените мажоритарни мандати директно отиват в парламента, като биват интегрирани в общия брой на пропорционалното разпределяне, т.е. заемат предните места в пропорционалните листи, поясни тя. Проф. Константинов призна, че германската изборна система е доста сложна, но пък пропорционалната създава партийни елити, които са отдалечени от избирателите. "Със смесената система се дава възможност за явяване на независими кандидати. Сега у нас, за да бъде избран такъв, са необходими 15 000 гласа, а по германската ще са нужни 9000 гласа. Време е да започнем да образоваме българските избиратели", подчерта професорът.
Журналистът Валери Найденов защити преимуществата на изцяло мажоритарната избирателна система. По думите му социологически проучвания сочат, че около 70% от българските граждани искат такава система. Където се практикува мажоритарният вот, няма протести за оставката на парламент и правителство, поясни Найденов. Според него благодарение на начини на провеждане на избори у нас 3 или 30 хиляди души в центъра на столицата клатят парламент, който е избран от 3 милиона.
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ