25 Април 2024четвъртък22:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Труден избор

/ брой: 162

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1296

Мандатът на сегашния гуверньор на БНБ Димитър Радев изтече на 15 юли, но до избора на нов управител той изпълнява функциите. Според Закона за БНБ процедурата трябва да започне не по-рано от три месеца преди изтичането на мандата и не по-късно от два месеца след това. Това означаваше тя да стартира не по-късно от 15 април, но поради краткия живот на предишния парламент това не се случи. Историята е на път да се повтори и в 46-я парламент. И въпреки напъните на партията на Слави ударно да реши проблема, този избор няма да бъде нито бърз, нито лесен.  

Едва започнала работа, новосформираната парламентарна комисия по бюджет и финанси вече одобри процедурните правила, по които ще бъдат избрани следващите управници на Централната банка. Очаква се тази седмица те да бъдат гласувани в пленарната зала. Темата влезе в спешния дневен ред по настояване на председателя на комисията Любомир Каримански - по професия банкер, в момента депутат от "Има такъв народ". Още преди месеци се появи слух, че Каримански е претендент за поста. Мълвата бе подсилена от изненадващата активност на банкера, който започна да критикува наляво и надясно сегашното ръководство на БНБ.

Наистина мандатът на Димитър Радев начело на централната банка е изтекъл, но и други управители са го просрочвали. Какво да кажем за Комисията за енергийно и водно регулиране... Там председателят Иван Иванов от две години управлява в условия на изтекъл мандат, но за тях хората на Слави Трифонов не проявяват загриженост и интерес. От няколкото заседания на бюджетната комисия се видя, че сред депутатите няма съгласие и по въпроса дали парламент с кратък хоризонт е редно да избира управител на централната банка с мандат, в който България ще се опита да влезе в еврозоната.

Странното в този случай е, че Народното събрание, което в последните си две издания не може да излъчи работещо правителство, се напъва да избира управител на БНБ, чийто избор по принцип е сложен и труден. След Димитър Радев, Калин Христов и Любомир Каримански, две нови имена се появиха в публичното пространство - на банкера Левон Хампарцумян и на бившия подуправител на БНБ Цветан Манчев. Все още не е ясно дали техните кандидатури ще влязат в битката за високия пост или просто се пускат за отвличане на вниманието. А и с какво по-напред да се захванат депутатите в оставащото им малко време - с актуализацията на бюджета, например, или с избора на нов шеф на БНБ.

Логиката налага първата тема, защото нелогично е парламент, който вероятно съвсем скоро ще бъде разпуснат, да назначава новите ръководители на БНБ, от които ще зависи и стабилността на банковата система, и това колко бързо и как страната ни ще влезе в еврозоната. Неосъщественият финансов министър на ИТН Пламен Данаилов даде куп изявления, според които България не е готова да приеме еврото през 2024 г., както се очакваше. Така се подхранват съмненията, че в политическия миш-маш се правят задкулисни договорки, които трябва да изпреварят поредните избори. Предстои да видим.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ