13 Ноември 2025четвъртък06:05 ч.

Илияна Йотова:

Трябва да защитим пред ЕС повече средства за сигурността на границите

/ брой: 205

автор:Дума

visibility 521

България трябва да защити своята позиция за повече средства и възможности за укрепване на границите, които са и външни граници на Европейския съюз, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. В Хасково тя се включи в конференцията "Миграционният поток: ролята на институциите и обществото", организирана от евродепутата от "БСП за България" Цветелина Пенкова. Йотова бе категорична, че България трябва да извоюва средства за техника и обучение от двата фонда за миграция и убежище и за вътрешна сигурност, които са на обща стойност 18 млрд. евро. Тя изтъкна, че заради своя трансграничен характер Хасковска област е важна не само за сигурността на българските граждани, а и на европейските.

Вицепрезидентът подчерта, че българската държава трябва да изготви собствена консолидирана позиция, която да защитава пред европейските партньори, но и да търси за съюзници страните от външните граници на съюза. "Малка България трябва да направи своя санитарен кордон по южната граница. Да отстоява пред европейските партньори да не разкрива допълнителни бежански центрове при нужда", заяви Йотова и отново настоя за промяна на Дъблинския регламент, според който отговорност за мигрантите носи страната член, на чиято територия първо са стъпили.

Най-проблемна според Йотова е границата с Турция заради компрометираното защитно съоръжение. Вицепрезидентът приветства решението на служебния кабинет оградата да се стопанисва от МВР и да се засили контролът. Според нея е необходим и по-добър контрол в приемателния център от отворен тип в Харманли, за да се гарантира спокойствието и сигурността на гражданите.

Дискусията е част от Конференцията за бъдещето на Европа, чието начало беше поставено на 9 май, а като част от нея Цветелина Пенкова направи поредица от дискусии, насочени към младите българи.

 

 

България има бензин за 35 дни и дизел за 50

автор:Дума

visibility 3094

/ брой: 212

Фалшивото сирене отива основно в хотелите и пекарните

автор:Дума

visibility 3692

/ брой: 212

България получава 438,6 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 3936

/ брой: 212

Брюксел отслабва екостандартите

автор:Дума

visibility 3677

/ брой: 212

ЮНЕСКО спаси в Одеса Паметник на Пушкин

автор:Дума

visibility 3740

/ брой: 212

Канада изгуби битката с морбили

автор:Дума

visibility 3615

/ брой: 212

Ердоган: Раждайте поне 4-5 деца!

автор:Дума

visibility 3972

/ брой: 212

Ах, тези болници

автор:Аида Паникян

visibility 3777

/ брой: 212

Разпад на съвестта

visibility 3782

/ брой: 212

Детската престъпност - пандемията на века

автор:Таня Глухчева

visibility 3776

/ брой: 212

Срамен прецедент, подкопаващ авторитета на страната ни

автор:Дума

visibility 3187

/ брой: 212

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ