Здраве
Цариче
/ брой: 158
Мнозина наричат царичето (Alhemilla vulgaris) лек срещу "женски болести", но билката има и множество други действия. Тя има заздравяващо, противовъзпалително и болкоуспокоително действие. Употребява се при умора, възпаление на лимфните жлези, флебит, хемороиди, камъни в жлъчката, подпомага организма да намали кръвната захар, при намалена функция на яйчниците. Има положителен ефект при менструални смущения, бяло течение и коремни неразположения в зрялата възраст на жената.
При подрастващите се препоръчва да се пие чай от цариче за заякване на мускулатурата и ставите, особено при бързо развиващите се през пубертета деца.
Царичето е многогодишно тревисто растение с тъмнокафяво, разклонено в горната си част стъбло, високо до 30 см, и косо растящ разклонен корен. Долните листа са с дълги дръжки, длановидно назъбени, деветделни. Горните са с къса дръжка или приседнали, окосмени, разположени в прешлени. Стъблото и листните дръжки са покрити с хоризонтално разперени власинки. Цветовете са дребни, жълто-зелени, без прицветни листа, събрани на върха на стъблото в сенниковидни съцветия. Чашката е зеленожълта, съставена от 2 кръга с по 4-5 листчета, венчето липсва, тичинките са 4. Плодът е затворен в хрущялно цветно ложе. Цъфти през юни-юли.
Разпространено е край потоци, из влажни и тревисти места до 1000 м н.в. в цяла България.
За медицински цели се събират цъфтящата наземна част и коренището на растението.
Стръковете се берат по време на цъфтежа през юни-юли. Коренището се вади след узряването на семената, когато растението започне да увяхва през септември-октомври. И стръковете, и коренищата се сушат на сянка или в сушилня при температура до 45 градуса Целзий.
Начин на приложение - 2 суп. лъжици от билката се варят 5 мин. в 500 мл вода. Отварата се прецежда и се пият по 100 мл 3 пъти на ден преди ядене.
В същите пропорции се прави и запарка, която се ползва при промивки на външните полови органи.