19 Юли 2025събота14:00 ч.

Православен календар

Църквата почита на 3 септември Св. свщмчк Антим, еп. Никомидийски. Преп. Теоктист. Св. Фива дякониса. Св. мчца Василиса Никомидийска. Св. Йоаникий II, патр. Сръбски

Житие на св. свещеномъченик Антим Никомидийски

/ брой: 168

автор:Дума

visibility 3697

Св. свещеномъченик Антим Никомидийски живял през третия и началото на четвъртия век. Родното му място е Никомидия в малоазийската област Витиния. Като дете получил християнско възпитание. Възмъжал, той се отличавал с високи добродетели и хармонично развит характер. Привлякъл вниманието на християните, които го намерили достоен за свещеник, а по-късно и за епископ на Никомидийската катедрала.
Антим поел управлението на Никомидийската епархия в тежко време. В тоя град, като в своя столица, живели императорите Диоклетиан и Максимиан. От техни противници бил подпален дворецът им. Фанатизирани езичници обвинили християните. Избухнало жестоко гонение срещу Църквата. Християните били залавяни и избивани като опасни врагове на държавата. На празника Рождество Христово в Никомидия били изгорени около 2000 Христови последователи. Други били хвърлени в затворите, мъчени и убивани.
В това опасно и тревожно време епископ Антим се отдалечил в село Семана, откъдето управлявал епархията си. Изпращал увещателни писма, с които се стремял да укрепи и утеши бедстващото паство и затворените в тъмници християни. Едно от тях било заловено и предадено на император Максимиан. Той изпратил 20 конници да намерят и доведат Антим. Когато войниците дошли в селцето, го срещнали и го запитали къде се крие християнският учител Антим.
Антим ги приел в жилището си, нагостил ги и след това им казал: "Аз съм този, когото търсите. Вземете ме и ме отведете при оня, който ви е пратил!"
Трогнати от незлобието на почтения старец, войниците се смутили и не се решавали да го отведат под стража. Но Антим тръгнал с тях и така подействал на простите им сърца, че те пожелалил да приемат свето Кръщение. Когато дошли до една река, светителят ги кръстил.
Епископът се явил пред гонителите, смело изповядал вярата си и понесъл с твърдост всички мъчения. Накрая бил посечен с меч. Това станало в 303 г.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ