14 Октомври 2025вторник23:21 ч.

Православен календар

Църквата почита на 9 януари св. мчк Полиевкт. Св. Петър, еп. Севастийски. Преп. Евстратий

/ брой: 4

автор:Дума

visibility 12204

Св. Полиевкт бил първият мъченик в арменския град Мелитин при р. Ефрат

Когато избухнало неочакваното и жестоко осмо гонение на християните при император Валериан (253-260 г.), прекрасна дружба свързвала двамата римски войници Полиевкт и Неарх. Неарх бил християнин и често изливал пред езичника Полиевкт светлите упования на своята просветена с Христовата вяра душа. Християнските истини не били безразлични на разумния и благороден Полиевкт, но християнският воин твърде много се безпокоял при засилването на гонението след втория едикт на Валериан през юли 258 г. да не би неговият приятел да се отрече от него, когато го предадат на мъчения. За най-голяма радост на своя приятел, Полиевкт възкликнал:
- Неарх, от какво се опасяваш ти? Нима аз не познавам твоя Христос? Не гореше ли моето сърце, когато ти ми говореше за Него и ми четеше Евангелието? Само името християнин ми е липсвало. Аз се гнуся от идолите и всякога съм изпитвал вяра в Христа, Сина на единия и истински Бог... Но ти обичаш ли така силно Бога, че да оставиш заради Него жена, деца и богатство?
- От нищо не се нуждая, освен от истинския Бог! И от този час аз се отричам от света и ще служа само на Него Единия...
При тези думи, обхванат от неудържимо чувство и безпределна решимост, Полиевкт се затичал към градския площад. Там прочел на всеослушание Валериановия едикт, разкъсал го на парчета и го захвърлил под нозете на минувачите. Напразно съпругата му го умолявала да не погубва себе си и щастието на техния дом. Той отвръщал на нейните жалби само с една молба - всичките да познаят истинския. Палачите го осъдили на смърт. Св. мъченик Полиевкт съзрял сред множеството, струпано около лобното му място, Неарх и отправил към него последните си думи:
- Бъди мъжествен, приятелю! Помни завета на любовта, който е сключен между нас!
Привел главата си под меча и предал духа си на Бога.
Св. Полиевкт бил първият мъченик в арменския град Мелитин при р. Ефрат. След него погинал и Неарх.

Общините искат 5 г. преход за новото изчисление на такса "Смет"

автор:Дума

visibility 1897

/ брой: 191

VI блок на АЕЦ "Козлодуй" пак спира за ремонт

автор:Дума

visibility 1811

/ брой: 191

Митниците готови за еврото

автор:Дума

visibility 1761

/ брой: 191

Шефът на БНБ настоя за промяна във фискалната политика

автор:Дума

visibility 5846

/ брой: 190

Франция има ново правителство

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 191

Илияна Йотова е в Пекин на световна лидерска среща

автор:Дума

visibility 2017

/ брой: 191

Албания временно забрани тротинетките

автор:Дума

visibility 1975

/ брой: 191

"Хамас" освободи 20-те живи израелски заложници

автор:Дума

visibility 1871

/ брой: 191

Какво се случи?

автор:Александър Симов

visibility 1883

/ брой: 191

Неудобната тема

автор:Мая Йовановска

visibility 1872

/ брой: 191

Икономика на работещите, не на милионерите

автор:Дума

visibility 2011

/ брой: 191

Сини понеделници

автор:Димитър Събев

visibility 1817

/ брой: 191

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ