
Цените на фючърсите на газа в Европа се повишиха с 60%
Цените на фючърсите на газа в Европа се повишиха с 60% и надхвърлиха 1600 долара
Цените на мартенските фючърси за газ се повишиха с 60 процента, сочат данните на лондонската борса ICE, предава РИА новости.
В последните минути цената на договорите се покачи над 1,6 хиляди долара за хиляда кубически метра. Досега най-високата цена в четвъртък е 1636 долара, което е с 60 процента повече от вчерашната оценка.
През последните дни газът рязко поскъпна заради повишените външнополитически рискове. Ако в понеделник прогнозната цена беше почти 850 долара, то в сряда се приближи до 1050 долара за хиляда кубически метра: нарасна с 22,5 процента за два дни.
Забележимо покачване на цените на газа в Европа започна през пролетта на миналата година. До края на лятото цената на горивото се повиши от 250-300 до 600 долара, а в началото на октомври - до хиляда долара. Най-високото ниво на фючърсния пазар за всички времена от 2190 долара беше регистрирано на 21 декември 2021 г. Тогава котировките корективно намаляха, но цените все още остават високи.
Експертите приписват това увеличение на цените на горивата на няколко фактора: голямо търсене на втечнен природен газ (ВПГ) в Азия , ограничено предлагане от основните доставчици и ниски нива на заетост на европейските подземни хранилища след дълга студена зима и горещо лято през 2021 г.