11 Юли 2025петък22:57 ч.

Центърът на София близо два месеца без топла вода

Над 200 сгради остават на сухо в най-големите жеги заради реконструкция

/ брой: 129

автор:Дума

visibility 400

Столичната топлофикация започна да спира топлата вода в голяма част от сградите в центъра на София. Душовете в 25 от тях вече са сухи. Предстои това да стане в още близо двеста сгради, като сухият режим ще продължи до 23 август, уточниха от топлофикационното дружество. Причина за поредното неудобство е началото на втория етап от реконструкцията на подземните комунални съоръжения в района на ул. "Гурко" и "Шести септември". Освен това ще  бъдат засегнати блокове  на улиците "Иван Вазов", "Стефан Караджа", "Раковски" , "Аксаков", "Цар иван шишман", "Славянска", "Добруджа", "Граф Игнатиев, "Генерал Паренсов" ,"Юрий Венелин", "Мальовица" и др.

Ремонтът е неизбежен. Неизбежни са близо два месеца на студен душ, които ще понесат столичани. Това стана ясно от обяснението на говорителя на "Топлофикация София" Елизабет Павлова по Нова телевизия. "Топлофикация" ще направи възможното да намали срока без топла вода, обеща Павлова. Според нея в централната градска част тръбите са монтирани преди близо 60 години. Последната реконструкция на тази мрежа е правена преди 40 години, тръби не са подменяни. Сега трябва да направим доста сериозен ремонт, при който да подменим не само тръби, но и арматурата, тоест всичко, което е свързано с топлоподаването на  клиентите в центъра на София, обясни  говорителят.  Уличките там са тесни и трудно ще влезе по-тежка механизация. Освен това трябва да се спазват известни ограничения, не може да се работи с шумната техника в тихите часове между 14 и 16 часа, уверяват от "Топлофикация".

Изравнителните сметки отпадат

Новата европейска директива, свързана с енергийната ефективност, ще изпрати в историята изравнителните сметки. Според нея от началото на 2027 г. всички домакинства, ползващи централно топлоснабдяване, трябва да са преминали на дистанционен ежемесечен отчет. Това се прави с цел оптимизация на потреблението, по-добро управление на разходите и енергийна ефективност. В момента повечето потребители на парно и топла вода в столицата получават месечни фактури, базирани на прогнозно потребление за използвана топлинна енергия през предходния отоплителен сезон. Тенденцията обаче е за промяна, затова предстоят промени в българското законодателство. Най-вероятно Законът за енергетиката ще бъде променен през есента. Повечето енергийни експерти смятат, че преминаването към цялостно дистанционно отчитане ще бъде в полза на потребителите и ще подобри работата на топлофикационните дружества. Доказателство за това е и настоящата ситуация с промяната на цената на топлинната енергия. Именно клиентите, които имат ежемесечен реален отчет на уредите си за дялово разпределение, са първите, които ще получат точна информация за сумите за приспадане.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 126

Тупик

visibility 1132

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 1082

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 1353

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 1278

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ