23 Юли 2025сряда13:02 ч.

Цветелина Пенкова: „Няма да позволим ключови социални политики да бъдат пожертвани заради бюджетна неяснота и политически приоритети“

Социалистите в Европейския парламент с категорична позиция относно новия дългосрочен бюджет на ЕС – настояват за запазване на отделни пера за ключови политики и за реална стратегическа автономия чрез индустриално и технологично развитие

автор:Дума

visibility 7000

В рамките на дебатите около доклада на Комисията по бюджетен контрол за преразглеждане на Многогодишната финансова рамка на ЕС евродепутатът Цветелина Пенкова отправи критика към предложенията, които предвиждат обединяване на различни политики в общи национални планове с общ бюджет и гъвкави механизми на финансиране. Според нея подобен подход носи рискове за социалното и регионално сближаване в Европа.

„Предложеният модел прилича на този, който вече видяхме при Плановете за възстановяване и устойчивост. Резултатите са разочароващи. Едва 51% от средствата са усвоени в рамките на целия ЕС, а сроковете изтичат след година. Това е ясен сигнал, че механизмите не работят ефективно“, заяви Пенкова.

„Изключително опасно е да се създаде възможност за прехвърляне на средства между политики. Това би могло да доведе до източване на средства от кохезионната и селскостопанската политика в посока на нови приоритети, като отбрана, без ясни и прозрачни критерии. Така се отваря вратата към постепенното заличаване на социалната чувствителност на бюджета на ЕС“, предупреди тя.

Пенкова подчерта, че социалистите в Европейския парламент, както и българската позиция, остават скептични към този подход. „Ние настояваме за отделни, защитени финансови пера за всяка политика и сме категорично против тяхното обединяване с общ бюджет. Кохезията, земеделието, миграционната политика трябва да имат гарантирани отделни бюджети“, каза още тя.

По темата за нарастващите нужди от финансиране в сферата на отбраната Пенкова призова за балансиран и дългосрочен поглед: „Не сме против инвестиции в сигурността. Напротив – трябва да инвестираме в развитие на индустриалния капацитет и на технологии с двойно предназначение (за сигурност и отбрана и за научно-развойна дейност в помощ на промишления подем). Но не бива да позволим това да се случва за сметка на социални политики, които са гръбнакът на европейската солидарност.“

Тя подчерта важността от развитие на военнопромишления комплекс в рамките на Съюза и отделните държави, включително и България, но не като милитаризация, а като възможност за икономическо развитие:

„Когато говорим за отбрана, нека не си представяме само оръжие и армии. Да говорим за сателитни системи, защита на критичната енергийна инфраструктура, управление на бедствия, сигнали за ранно предупреждение. Това са технологии, които могат да спасят животи, да създават работни места и да носят конкурентно предимство.“

Пенкова се спря и на срива в електропреносната система в Испания и Португалия, случил се наскоро: „В рамките на секунди се губят 15 гигавата мощност – това е еквивалент на 60% от потреблението в този момент. Причината – твърде високо участие на възобновяеми енергийни източници (70%), които не могат да компенсират внезапен срив. Това не значи да се отказваме от възобновяемите източници на енергия, а да изградим балансиран енергиен микс с базови мощности като ядрената енергия. Спешно трябва да инвестираме и в модернизиране на електропреносната мрежа, за да бъде тя по-устойчива, гарантирайки свързаност между държавите и ниски цени не електроенергията.“

Пенкова подчерта и необходимостта от реалистичен подход към енергийната сигурност на ЕС: „Европа вече осъзна последиците от прекомерната енергийна зависимост. Виждаме същата уязвимост и по отношение на отбраната във формата на пряка зависимост, този път от друга държава. Не можем повече да отлагаме изграждането на европейска автономия – индустриална, технологична, енергийна.“

По отношение на доставките на природен газ Пенкова отбеляза, че се полагат усилия за диверсификация. "Въпросът е дали сме готови да инвестираме стратегически и дългосрочно в инфраструктура за нови доставчици. Надявам се прагматизмът да надделее", завърши тя.

Пенкова отправи призив към Европейската комисия и колегите си в ЕП: „Днешните решения ще оформят живота на европейските граждани в следващите 10 години. Нека не забравяме, че европейският бюджет трябва да служи на хората – във всеки регион, във всяка общност, в целия Съюз.“

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 216

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 214

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 207

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 215

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ