23 Юли 2025сряда15:47 ч.

Цветелина Пенкова: Проблемът с високите такси за сезонните работни визи за Великобритания да бъде скоростно решен

автор:Дума

visibility 1703

"Проблемът с високите такси за сезонните работни визи за Великобритания да бъде скоростно решен.  В момента страната е наложила по-високи такси за сезонни визи на работници от 5 европейски държави, включително и България. Ясно поставих въпроса, че това трябва да бъде прекратено и разрешено в най-кратки срокове. Позицията ми беше подкрепена от всички колеги от Европейския парламент." Това каза евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Цветелина Пенкова. Тази седмица се проведе втората официална среща на Парламентарната асамблея за партньорство между ЕС и Обединеното кралство, създадена след Брекзит. 

Като зам.- председател на Парламентарната асамблея, Цветелина Пенкова постави ключови приоритети пред колеги от Европейския и британския парламент: "Дискриминационните практики при издаването на сезонни работни визи за отделни държави не са допустими. Сътрудничеството в сферата на енергетиката е ключово. Великобритания в момента е в много напреднал етап в развитието на малките модулни ядрени реактори. Те са първата европейска държава, която ще получи одобрение от ядрения си регулатор за пускането на тези разработки на пазара. Напускането на ЕС и напускането на EURATOM (Европейска общност за атомна енергия) ще създадат сериозни пречки за бързо сътрудничество в тази посока. Ако планираме да развиваме отношенията си в сферата на ядрената енергетика, трябва да започнем веднага както на европейско, така и на национално ниво."

 "Енергийното сътрудничество в Северно море (NSEC) продължава да е приоритет (независимо, че след оттеглянето си от ЕС Обединеното кралство вече не е страна по него). Цел в политически и икономически аспект са достъпните цени и енергийна независимост. Енергетика и диверсифициране на източниците на енергия – това е решението. Съвместна работа между Европа и Великобритания за изграждането на по-стабилен енергиен пазар", акцентира още евродепутатът. 

Приоритетите, които  Цветелина Пенкова постави пред британския парламент, бяха включени в заключителните документи и решения. По тях ще последват конкретни действия в съвсем скоро време и ще попаднат в приоритетите на следващата асамблея.

Отбелязано беше, че Великобритания разглежда Съюза като основен търговски партньор. Открои се нуждата от по-голям диалог, повече лидерство и по-голяма гъвкавост за решаване на проблемите между двете страни.

С посланика на България във Великобритания Н.Пр. г-н Марин Райков Цветелина Пенкова обсъди предизвикателствата пред българската общност на острова след Брекзит. „Убедена съм, че съвместната ни работа ще помогне за решаването на проблема с дискриминационните практики при издаването на сезонни работни визи“, отбеляза Пенкова.

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ