15 Май 2024сряда13:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Чудото Ерзин - градът, който оцеля

Акценти

Турски град остана непокътнат в епицентъра на труса

По никакъв начин не съм допускал незаконно строителство, твърди кметът на Ерзин

/ брой: 33

автор:Дума

visibility 885

Земетресенията са неизбежни, но щетите и смъртните случаи, които те причиняват, могат да бъдат сведени до минимум.

Доказателство за това е турският град Ерзин, област Хатай, който не просто оцеля по време на опустошителните земетресения в Турция и Сирия, но и в него нямаше нито една жертва вследствие на трусовете, пише Hurriyet Daily news.

Само някои къщи и минаретата на джамиите осъмнаха повредени в Ерзин с население от 42 000 души, въпреки че Хатай беше една от най-силно засегнатите провинции от земетресения с център в близката провинция Кахраманмараш.

"Нямаме никакви разрушения, жертви или щети, нанесени от земетресенията", каза кметът на града Йокеш Елмазоглу.

Каква е причината? 

"По никакъв начин не съм допускал незаконно строителство. Въпреки това имаше хора, които се опитаха. Въпреки че първоначално не можахме да ги проследим, тъй като нямахме достатъчно персонал, по-късно докладвахме за тях в прокуратурата и взехме решения за разрушаване", обясни той.

Кметът Йокеш Елмазоглу

Кметът посочи още, че по-голямата част от къщите в квартала са самостоятелни или четириетажни, а най-високите сгради са с шест етажа.

Той подчерта, че има нужда от "пълна промяна на манталитета" по отношение на сградния фонд в Турция.

"За целта имаме нужда нашите граждани да знаят, че няма да има никакви отстъпки от държавата при незаконно строителство. Нужно е и да се прибегне до решителни стъпки за разрушаване на незаконните сгради, когато това е необходимо", категоричен е той.

Подчертавайки, че не позволява незаконно строителство по никакъв начин, Елмазоглу добави: "По никакъв начин не съм допускал незаконно строителство. Понякога ми се ядосваха, като кмет ми казваха "няма ли друг честен (достоен) човек освен теб в тая държава". Даже мой роднина ми каза: "Написаха ни глоба за незаконно строителство..." И като му обясних, че нищо не мога да направя, за да му помогна, той попита: "Ти ли си единственият свестен човек в Турция?" Още чувам тези думи в ушите си."

Описвайки момента на земетресението, Елмазоглу казва, цитиран от Business Turkey Today: "Радваме се от името на нашия район. Но, разбира се, съжаляваме за всички тези смъртни случаи, ние също бяхме наистина изненадани, преживяхме такъв трус, неописуемо e. Аз също живея в едноетажна самостоятелна къща. Бяхме разтърсени много силно и веднага хукнахме към вратата с децата си, трудно можехме да се движим. Чакахме да свърши, но не свършваше".

В Турция има немалко незаконни сгради, чиито строители сега попадат под ударите на закона. Над 130 души вече са задържани по обвинения в нелегално строителство, съобщава Асошиейтед прес. Един от основните проблеми обаче е, че преди избори на тези строители са се издавали "амнистии" за незаконните постройки, обяснява АРД. В голяма част от случаите на законно построени сгради се добавят надстройки от по няколко етажа. Позволението за подобни незаконни строежи е равносилно на убийство, обяснява пред германската медия Еюб Мухджу от турска организация на инженерите и архитектите.

Проблеми и със законното строителство

На някои места срутените сгради дори са строени според изискванията за безопасност при земетресения, но проблемите се крият другаде. Например в мястото, където е издигната сградата - на някои локации почвата е твърде мека и поддава на напрежението. Другаде пък в конструкциите на зданията са допуснати пропуски.

Инженерът Мухджу обяснява пред АРД, че понякога материалите, с които се строи, са просто неподходящи. Според експерта това личи по сградите, където и бетонът се е сринал. Освен това регулациите в момента изискват да се строи с гофрирани железни пръти, а не с гладки - много сгради обаче са изградени именно с по-неподходящите.

Кметът на Ерзин Елмазоглу признава, че и в неговия град има незаконно построени сгради. Но онези, които са отговорни за строежите, са били редовно подвеждани под наказателна отговорност. "По никакъв начин не съм разрешавал незаконно строителство. Въпреки това имаше някои, които се опитаха. Въпреки че в началото не можехме да ги следим, тъй като нямахме достатъчно хора, по-късно ги докладвахме на прокуратурата и взехме решения за събаряне на сградите", обяснява той пред "Хюриет".

Проверки на всички сгради

Сега в Ерзин всички сгради, които са непокътнати, ще бъдат проверени една по една - както ще се случи и в районите с разрушения, обяснява АРД. Турските екипи, сформирани за целта, се състоят от общо 1000 инженери и инспектори. В Ерзин те ще имат дори повече работа от другаде, защото трябва да се уверят, че сградите, които не са пострадали, още са безопасни.

Министерството на правосъдието на Турция обяви, че планира да създаде бюра за разследване на престъпления, свързани със земетресения, съобщава "Асошиейтед прес". Бюрата ще имат за цел да идентифицират изпълнители и други лица, отговорни за строителни пропуски, да събират доказателства и да инструктират експерти, включително архитекти, геолози и инженери, както и да проверяват разрешителните за строеж и обитаване.

Money.bg, Дойче веле  

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 232

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 203

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 212

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 215

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ