27 Юли 2025неделя15:05 ч.

Турция, Италия и Китай започват изпитания на ваксини срещу COVID-19

автор:Дума

visibility 1322

Турция обяви, че започва изпитания върху животни на ваксина срещу COVID-19. Вестник  "Хюриет" цитира ръководителят на екипа проф. Ерджумент Овалъ. Учените започнаха работа в средата на март с подкрепата на Турския съвет за научни и технически изследвания.

Вчера неговият ръководител съобщи, че етапът на предклиничните изпитания от разработването на ваксината е приключил и започва нова фаза с изпитания върху животни. След това ще последва фазата на тестване върху доброволци, а по-нататък и върху по-широк кръг хора. След като се осигури достатъчна безопасност и ефективност, дейностите отново ще бъдат разширени, каза той.

При идеални условия всичко това следва да приключи за три месеца, каза проф. Овалъ. Той уточни, че ако изпитанията се окажат неуспешни, екипът отново ще се върне към лабораторната работа.

Италия пък се готви да започне тестове върху хора през лятото. Клинични изпитания на ваксина срещу коронавируса, разработена от европейски консорциум, може да започнат през лятото върху хора в Италия, съобщи телевизия "РАИ нюз 24".

Италианският тв канал се позовава на съобщение на консорциума, обединяващ италианската фармацевтична компания "Рейтера" (Reithera), германската "Леукокеър" (Leukocare) и белгийската "Юнивърселс" (Univercells).

От консорциума уточняват, че в момента италианската компания провежда подготовка за начало на клиничните изпитания през лятото на тази година.

Става дума за профилактична ваксина въз основа на аденовирус на шимпанзе. Тя атакува белтък от обвивката на SARS-CoV-2, чрез който той заразява клетките.

Китай обяви, че експериментална ваксина срещу коронавирус е осигурила защита на маймуни, предаде Франс прес, позовавайки се на китайската лаборатория, която стои зад изследването.

Ваксината, чиято "старомодна" формулировка включва неактивни версии на вируса, е приложена на макаци-резус, които три седмици по-късно са били изкуствено заразени.

Учените съобщават, че са приложили две различни дози от ваксината на общо осем маймуни. Три седмици по-късно вирусът SARS-CoV-2 е бил въведен чрез тръби в белите дробове на животните. При никое от тях инфекцията не се е развила напълно.

Седем дни след заразяването при четирите макака-резус, получили по-висока доза от ваксината, не са наблюдавани следи от вируса в белите дробове, съобщават от лабораторията, която е публикувала резултатите от тестовете на на сайта bioRxiv.

При останалите четири маймуни, които са получили по-ниски дози от ваксината, е отчетено повишение на вирусния заряд в организма. Въпреки това животните също са устояли на заболяването.

 

Резултатите подлежат на допълнителна проверка, преди да бъдат потвърдени от научната общност.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 12144

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 12347

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 12324

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 12757

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 12401

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 12023

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 12202

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 12537

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 12540

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 12084

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 12606

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ