14 Юли 2025понеделник21:35 ч.

У нас има свръхприем на деца в болница

/ брой: 239

автор:Дума

visibility 328

Годишно се раждат 50 до 60 хил. бебета, а приемите в болница на малчугани до 1 г. са около 100 хил. Това съобщи детската лекарка доц. Рада Маркова по време на кръгла маса в Народното събрание на тема "Анализ на нуждите за изграждане на Национална детска болница". По думите й у нас хоспитализациите при деца са около 35-40%, докато в Европа са 3,5 до 4%. Според детската лекарка причината е в "обърнатата пирамида" на здравеопазването у нас - доминират болниците и болничната помощ, а липсва достатъчно добра и квалифицирана доболнична помощ. ДУМА припомня, че по-рано през годината от МЗ обявиха, че повечето педиатри у нас работят не в болниците, а в извънболничната помощ.
Според доц. Маркова бъдещата Национална детска болница трябва да се финансира 100% от държавата, за да не се комерсиализира, както и да обедини разпилените в момента педиатрични структури в София и страната, осигурявайки комплексно лечение, но в същото време насочването на деца към нея трябва да става по специални критерии. По думите й докато статистиката за острите състояния не е реална, то данните за хроничните заболявания при децата са ясни и предвидими.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ