Учени алармират: Зика има взривоопасен пандемичен потенциал
/ брой: 23
Американски учени призоваха Световната здравна организация (СЗО) да предприеме незабавни действия във връзка с разпространяващия се вирус Зика, предаде Би Би Си. Според учените вирусът има "взривоопасен пандемичен потенциал".
В статия за американско здравно списание те призовават в СЗО да си вземат поука от вируса ебола и да свикат извънредна среща на комитет с експерти по заболявания. Те допълват, че в рамките на две години може да бъде подготвена ваксина за тестове, но за широка употреба едва след десетилетие.
Вирусът Зика, свързван със спиране развитието на мозъка на бебетата, доведе до паника в Бразилия. Хиляди хора са заразени и вече се разпространи в около 20 държави. Бразилският президент Дилма Русеф призова Латинска Америка да се обедини в борбата срещу вируса.
Към момента няма лекарство за лечение или превенция на заболяването. Взети са проби от Бразилия и в момента се анализират в лаборатории в американския щат Тексас.
Вирусът Зика е открит в маймуни през 1947 г. в гористата местност Зика в Уганда. Предава се при ухапване от комар от вида Aedes aegypti. Най-честите симптоми са като при грип - висока температура, главоболие, мускулни болки, понякога и обрив. Една от тежките последици на болестта е, когато от бременна жена вирусът се предаде на плода. Това предизвиква малформации като микроцефалия, а в някои случаи и смърт на зародиша.
Първи случаи на заразени с вируса са регистрирани и в Европа - 3 случая във Великобритания, 10 в Холандия, 2 в Швейцария и 4 в Италия. Във всички случаи става дума за туристи, завърнали се от Южна Америка.
Жител на американския щат Вирджиния, пътувал в чужбина, също е дал положителна проба за Зика, съобщи Асошиейтед прес.