01 Юни 2024събота11:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Училище за милиардери

Какви институти завършват руските олигарси

/ брой: 130

visibility 62

Ирина Ивойлова

Според версията на сп. "Форбс" сред 200-те най-богати бизнесмени в Русия най-много са завършилите МГЕ "Ломоносов" - 17, МГИМО - 7, и МИСиСа - 6.
В списъка на вузовете, които навремето са завършвали милиардерите, са също така МАИ, Кузбаският политехнически институт (Кузбаският държавен технически университет), Уралският политехнически институт (сега Уралски федерален университет). Те са дали на държавата 15 преуспели бизнесмени - по 5 всеки. В списъка на най-богатите хора са попаднали 8 завършили Московския финансов институт (Финансовия университет) и Новосибирския държавен университет. От всеки вуз - по четирима.
МГУ "Ломоносов" са завършили Олег Дерипаска, Пьотр Авен, Александър Мамут, Дмитрий Каменшчик. При това Дерипаска например е завършил факултета по физика - един от най-трудните и най-непопулярните сред абитуриентите. Олигархът е завършил университета с червена диплома, а след като забогатял, е дарил 5 милиона долара за откриване на Висша школа по държавно администриране към алма-матер. Днешните абитуриенти обаче предпочитат не физиката, а икономиката. В частност с най-голям успех се ползва факултетът по държавно управление. За да се влезе там, трябва матурата да се изкара със 100 бала и успешно да се преминат изпитите в МГУ.
Усилията обаче са оправдани. По думите на ръководителя на Центъра за кариера към факултета Вячеслав Гвозданни 80-85% от студентите от горните курсове вече знаят къде ще работят.
В МГИМО са учили милиардерите Владимир Потанин, Алишер Усманов, Александър Лебедев, Игор Кесаев, Дмитрий Мазепин, Сергей Саркисов, Анатолий Ломакин. Общото им състояние се оценява на 43,6 милиарда долара. Потанин не забравя института си - той учреди стипендия за 20-те най-добри студенти и дава субсидии на успешните преподаватели.
На пазара на труда завършилите този институт се търсят. Окобено са необходими специалисти с редки езици. Ето например пресните вакантни места, публикувани в институтския сайт - търси се редактор с познания по тайландски език, старши експерт за представителство на газова компания в Иран, експерт с познания по китайски език, анализатор на рискове...
В МИСиСа са учили милиардерите Герман Хан, Михаил Фридман, Алексей Кузмичов. Московския институт за инженери от железопътния транспорт с отличие е завършил Виктор Векселберг. По-късно същият институт е завършил още един руски бизнесмен - Рустам Тарико. В МАИ са учили Дмитрий Зимин и Александър Изосимов. Сред провинциалните вузове изпъкват Дагестанският държавен унивреситет, който е завършил милиардерът Сулейман Керимов, а също така Грозненският институт по петрола "М. Милионшчиков".
Най-богатият днес руснак Владимир Лисин е завършил Сибириския металургичен институт (днес това е Сибирският държавен индустриален университет) със специалността инженер-металург. Преди това той е успял да поработи в местен завод като обикновен заварчик. Във вуза го помнят и са му благодарни, че той е подарил на родната катедра леярна пещ. Необходими ли са днес инженери-металурзи? Сложен въпрос.
- Ако по-рано се търсеха завършилите специалностите финанси и кредит, информационни технологии, то сега са по-необходими техническите специалности. Например търсят се завършилите програмите "Химична технология на неорганичните вещества" - разказа Людмила Рибалкина, директор на центъра за кариера при Сибирския държавен индустриален университет. - Току-що получихме заявка за 87 абсолвенти, на които предприятия предлагат половингодишен стаж. При това някои от завършилите ще бъдат взети веднага на инженерни длъжности.
Работодателите са готови да доплащат на студентите 3-4 курса, за да отидат след завършването си да работят при тях. Засега обаче не може да се говори за високи заплати на инженерите. На стажанат се предлагат 11-12 хиляди рубли месечно (274-300 евро), а на студента, подписал договор с бъдещия работодател, му се предлага добавка към стипендията от 10-15 хил. рубли (250-375 евро). След това заплатата няма да е повече от 20-25 хиляди рубли (500-624 евро). Затова много от работодателите задържат кадрите по друг начин - с жилища. В Югра например след 10-годишна работа има шансове да получите като собственост служебното жилище. По думите на Людмила Рибалкина, през тази година от 1138 студенти, завършили индустриалния университет, само 110 още не са решили какво ще правят след като напуснат вуза.
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 646

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 569

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 849

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 625

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 625

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 645

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 618

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ