11 Май 2024събота12:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Украйна обяви къде ще инсталира двата реактора от АЕЦ "Белене"

/ брой: 17

автор:Дума

visibility 3335

"Украйна очаква да започне строителни работи по четири нови ядрени реактора това лято или през есента", заяви министърът на енергетиката на страната Герман Галушченко пред "Ройтерс".
Два от блоковете, които включват реактори и свързано с тях оборудване, ще се основават на произведено в Русия оборудване, което Украйна иска да внесе от България, докато другите два ще използват западна технология от производителя на енергийно оборудване "Уестингхаус". И четирите реактора ще бъдат построени в атомната електроцентрала "Хмелницки" в западната част на Украйна, предаде БТА.
Графикът е по-амбициозен от очертания по-рано от Киев, в който бе споменато започване на работа "по някое време през 2024 г.", като в него не бе да уточнено, че и четирите реактора могат да бъдат разработени едновременно, допълва Ройтерс.
По време на посещението на президента на Украйна Володимир Зеленски в България миналата година стана известно, че са водени преговори за продажба на произведените в Русия реактори за АЕЦ "Белене", като впоследствие парламентът даде разрешение на министъра на енергетиката Румен Радев да проведе преговори по въпроса.
По-рано пък се разбра, че на площадката на АЕЦ "Козлодуй" ще може да се съхранява различно от руското свежо ядрено гориво. Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) е издала лиценз на ядрената централа за съхранение на касетите във възела за свежо гориво, съобщават от ведомството. Става въпрос за американското свежо ядрено гориво тип RWFA, което в момента не е лицензирано от ядрения регулатор, но се планира да се използва за блок 5 в АЕЦ "Козлодуй".
В обхвата на разрешените дейности попадат единствено приемането и съхранението, уточняват от АЯР. Агенцията си е поставила срок до края на март 2024 г. да има решение за горивото на американската "Уестингхаус".

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 845

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 819

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 859

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 783

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 836

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 784

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 825

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ