04 Май 2024събота13:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Унгарски майстори показва НГЧИ

/ брой: 220

автор:Надежда Ушева

visibility 138

Изложбата "Унгарски майстори в България" представя подбор на произведения от унгарски художници, придобивани за България през период от повече от 100 години. Този подбор е извършен сред притежаваните от НГЧИ 337 творби - 84 живописни платна, 20 малки пластики и 233 различни по размер и техника графики - в голямата си част произведения на известни и ценени майстори. Куратори са Атила Ташнади, Яра Бубнова.
Най-ранните платна представляват официални поръчки, сред които портрети на княз Фердинанд и митрополит Григорий от известните във времето си Дюла Бенцур и Фюльоп Ласло. Изкуството на Унгария от края на ХIХ век - време, когато българската култура търси примери за европеизирането си, е представено с пейзажи на националния романтичен реализъм. Войните от първата половина на миналия век, дълбоката криза между тях, националните катастрофи и в Унгария, и в България почти прекъсват културните връзки между двете страни, посочват организаторите.
През този период придобиването на творби се развива от попълване на празноти в музейните колекции до международни инициативи. В организираните у нас прояви - Международното триенале на реалистичната живопис, Международния младежки конкурс за живопис, Варненското графично биенале - участват и множество унгарски художници от различни поколения.
Най-важното е решаващата роля на художници при избора на произведения. Особен принос има събирателското пътуване в Унгария във втората половина на 70-те г. на XX век на графика проф. Христо Нейков, зам.-председател на СБХ по това време, подбрал за страната ни работи от най-известните автори. Изложбата е в сътрудничество с Унгарския културен институт, продължава до 14 октомври.
Пространственото решение е на един от основателите на музейната сбирка - акад. Светлин Русев. Каталогът включва репродукции на част от показаните работи, текстове от български и унгарски специалисти и опис на творбите.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ