Уорлик сипе похвали за "Лукойл"
САЩ подкрепяли комбината, обясни посланикът
/ брой: 197
Дъжд от похвали и възклицания по адрес на "Лукойл-Нефтохим" изсипа вчера американският посланик Джеймс Уорлик. Той се разходи до Бургас, където заедно с шефа на рафинерията Валентин Златев и кмета Димитър Николов обиколи завода и пристанище Росенец.
Така и не стана ясна целта на посланическата визита. Уорлик обаче даде специална пресконференция, на която обяви, че "Лукойл" е "една от високо уважаваните международно опериращи компании, която е високо уважавана както по света, така и в САЩ". Дипломатът не спря да повтаря колко е радостен, че е успял да се запознае отблизо с работата на комбината. Посланикът увери всички, че "Лукойл" е надежден доставчик на гориво.
Уорлик бил възхитен да научи, че предприятието е най-големият частен работодател и плаща високи данъци, които допринасят за икономиката на страната. ДУМА припомня, че миналата седмица шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов заяви, че "Лукойл" "не е внесъл 1 ст. преки данъци за 2 години".
На въпрос каква точно е целта на визитата в "Нефтохим" посланикът отговори: "Да се запозная на място с начина, по който работи една мултинационална компания, която оперира и работи и в САЩ." Въпросите не се ли притеснява от упреците, които има държавата към предприятието, и от факта, че има монополно положение, и дали би подкрепил други алтернативни източници посланикът замаза с обтекаеми комплименти към компанията, като заяви, че има добре работещ и добър бизнес.
Генералният директор Валентин Златев обясни, че още преди години рафинерията е приватизирана като единствена. "Така че самата сделка при приватизацията е била в условията на естествен монопол", подчерта петролният бос. Златев обеща пред медиите до края на годината да са поставени всички измервателни устройства, заради които компанията имаше проблеми с финансовото ведомство. "Единственият проблем е във времето и ние трябва да довършим, като това ще стане до края на годината и Митницата винаги го е знаела това нещо", натърти Златев.