26 Април 2024петък09:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Управляваният огън, или какво (не)знаем за фойерверките

С помощта на гърмящите светлини се демонстрират силата и властта на богатите

/ брой: 289

автор:Альона Нейкова

visibility 2008

Смята се, че фойерверките са открити преди около 2000 години в Китай. Местен монах-готвач на име Ли Тиан, живеещ близо до град Лиу Янг, провинция Хунан, случайно смесил 3 съставки, които често се срещат в кухнята - селитра, заместваща солта, сяра и въглища. Наблюдателният експериментатор забелязъл, че ако се поднесе кибрит към тази купчина от калиев нитрат, твърдото миризливо вещество и ситно смляната смес от дърва за огъня, тя пламва с голяма сила. На монаха направило впечатление, че сместа не само избухва по невероятен начин, но и отделя голямо количество светлина, шум и дим. Опитният кулинар-алхимик обърнал още внимание, че ако същите съставки се смесят и едва тогава се запалят, то те по-скоро се взривяват, отколкото горят. Така бил открит барутът.
Но още преди изобретяването му, доста до началото на новата ера, китайците вече използват подобия на фойерверки. Най-вероятно за целта са били използвани парчета зелен или млад бамбук, които гърмели, след като се хвърлят в огъня. Там растението, използвано за целта поради липсата на дърва за огрев, започвало да цвърчи и да се овъгля, после, съвсем неочаквано, избухвало. Причината за взривяването на бамбука е това, че, тъй като той расте много бързо, в него остават затворени въздушни джобове и мъзга, които се разширяват при нагряване и гърмят.
Съчетанието на думите "избухващ бамбук" е останало в Китай като название за фойерверки и досега. А след като на монаха му хрумва идеята сместа от силитра, сяра и въглища да се напъха в бамбукови тръби, да се запушат от двете страни и да се постави фитил за запалване, се появила пиратката. И до днес Лиу Янг е регионът, в който е съсредоточено основното производство на фойерверки.
За тях, и тогава и сега, китайците смятат, че имат силата да плашат и прогонват злите духове. Именно с тази цел пиратките са използвани при раждане, смърт и особено по време на Китайската нова година. За да започне тя без злите сили, се разстилат така наречените "китайски черги", наричани още "картечници", които представляват много на брой навързани пиратки.
В Европа барутът бива донесен през ХIII век от Марко Поло, като първоначалната употреба на веществото е насочена изключително за военни цели. Италианците обаче се сещат, че той може да се използва и за направата на фойерверки. Германия е следващата европейска държава, в която през ХVIII век е започнало производството на гърмящи огньове. Но и до днес Китай е водещата сила в създаването на пиротехническите изделия.
Забавленията с фойерверки стават изключително популярни в цяла Европа. Като идеята за поставяне на огъня под управление на човека е била насочена най-вече към следното: да се демонстрира силата и властта на богатите по време на различните религиозни празници и церемонии за коронясване. Обичаят да се пускат фойерверки при посрещането на Нова година е въведен от руския цар Петър Велики.
Така наречените "дневни фойерверки" са били създадени в Япония. Разбира се, в тях пушекът бил повече от огъня и това е разбираемо - на дневна светлина цветният дим е много по-ефектен от искрите и пламъците.
А най-популярният фестивал в Индия се нарича Дивали, което означава Празникът на светлините. Той се отбелязва като триумф на доброто над злото и симвoлизира победата на бог Рама над демоничния му съперник. И петте дни, в които трае фестивалът, са неработни. През това време хората се събират заедно на големите площади в цялата страна да празнуват и да споделят радостта си. Събитието се отбелязва шумно с изключително много конфети и бенгалски огън. Всъщност, фойерверките са основният елемент на празника. Полетът им към тъмното небе символизира победата на светлината над тъмните сили. Именно затова празненствата се отбелязват с пищни зари в цяла Индия.
С огнени клади, фойерверки и цветя часове преди настъпването на астрономическата пролет в испанския град Валенсия събитието протича по малко ексцентричен, макар и традиционен начин. В кулминация на празника Лас Фаяс в града се превръща изгарянето на над 700 фигури, наречени "фаи". Това са групи статуи, изработени от талашит, дърво и картон, представляващи огромни хумористични и саркастични триизмерни карикатури на обществени фигури, популярни лица и дори филмови герои. Те се изработват в продължение на цяла година и се разполагат практически на всяко кръстовище във Валенсия.
Лас Фаяс се провежда всяка година между 14 и 19 март. Дните са неработни, а градът се изпълва с туристи. През цялата празнична седмица точно в 12 ч. по обяд на площада пред кметството има заря, а вечер - над половинчасово шоу с фойерверки. Валенсианските пиротехници са прочути с невероятните си умения и затова - много търсени.
Пищни фестивали на фойерверките в днешно време се провеждат в редица градове по света. Тяхната красота наистина спира дъха и дарява милиони хора с незабравими преживявания. Подобни празници на управлявания огън се провеждат в Хага, Ню Йорк, Пекин и много други кътчета на земното кълбо.

Букет от хризантеми и още нещо...

- Най-големият, успешно изстрелян досега звезден снаряд, се прочул с ефекта си "букет от хризантеми". Зарядът е бил с диаметър около 1 метър и тегло 250 кг. Мортирата, от която е бил изстрелян, е тежала 3 тона и е била с височина 4.3 метра. Букетът от хризантеми покорява човешкото въображение на 16 октомври 1980 г. в Япония, като ефектът на фойерверка се е разгърнал в диаметър от 600 метра.
- Статичното електричество в облеклата от синтетични материи би могло да възпламени фойерверките. За това хората, произвеждащи този интелигентен огън, носят изцяло дрехи (от бельото до връхните) от памучни материи.
- Най-тежката трагедия в света, свързана с фойерверк шоу, е през 1770 г., когато на 16 май след тържествената заря по повод сватбената церемония на Крал Луи XVI и Мария-Антоанета, приблизително 800 души са били убити и премазани.
 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 633

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 665

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 750

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 670

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ