07 Септември 2025неделя19:18 ч.

Уседналост и за прием в детска градина планират от Столична община

автор:Дума

visibility 1419

Уседналост при кандидатстването за детска градина с настоящ адрес може да въведе Столичната община. Това може да стане с промяната на правилата за прием в забавачките в София, пише Медиапул. Родителите, които имат постоянен или настоящ адрес в административния район на градината, получават допълнителни точки. За постоянен адрес те са 3, а за настоящ - 2.
По време на общественото обсъждане на правилата са направени предложения да има условие кога най-късно може да е направена адресната регистрация.
Конкретното предложение е 2 точки да се получават, ако тя е от поне 3 години, както е при кандидатстването за първи клас. Така щели да се избегнат случаи, при които родителите си правят регистрация за настоящ адрес в района, в който е градината, без да живеят там. Това ставало преди кандидатстването и се правело само за да се получат допълнителните точки.
Зам.-кметът по образованието и културата в Столичната община Тодор Чобанов допусна в сряда, че това предложение може да бъде прието. Почти сигурно ще вървим на някакъв вид уседналост в случаите, когато се кандидатства с настоящ, а не с постоянен адрес, каза той пред БНТ.

Засега най-големият спор по променените в правилата е около това дали и какво предимство да се дава на малчугани, които имат брат или сестра в същата градина. В момента те получават 1 точка повече. Същото важи за близнаците, както и за т.нар. породени деца - с разлика по-малко от 2 години. В момента обаче точките за това са част от социалните критерии, а приемът по тях става в рамките на 40% от местата в дадена група.

Ако се приеме новото предложение на администрацията, децата с брат или сестра в градината ще имат по 1 точка повече от останалите и ще кандидатстват за бройките на общо основание, а не за тези от социалната квота. Така те би трябвало да имат по-голям шанс за прием. Мотивите на местната власт са, че ще улеснят родителите, които иначе трябва да се разкарват сутрин и вечер от една градина до друга. Това предложение се подкрепя от доста родители, включително и от неправителствената асоциация "Родители".
То обаче може да се превърне в причина наредбата за прием в градините да бъде оспорена в съда, ако тази промяна бъде приета. Според сдружение "Настоящи и бъдещи майки" предимството за семейства с две деца е в ущърб на тези, които имат само по едно, но и то няма възможност да ходи на градина поради недостатъчното места. Това според тях противоречи на европейските, а и българските правила. В становището им, изпратено до общината, се казва, че приемането на текста ще им даде основание да обжалват документа в съда.

На всеки два дни дерайлира влак, вагон или локомотив

автор:Дума

visibility 4163

/ брой: 166

Страната ни е с най-голям ръст на производствените цени в ЕС

автор:Дума

visibility 5009

/ брой: 166

Задава се смяна на шефа на националната статистика

автор:Дума

visibility 4493

/ брой: 166

Учениците в Албания използват телефони с родителско разрешение

автор:Дума

visibility 4755

/ брой: 166

"Гугъл" спря в редица страни

автор:Дума

visibility 4950

/ брой: 166

Тръмп бил спрял незаконно средствата за Харвард

автор:Дума

visibility 4015

/ брой: 166

Расте броят на жертвите в Лисабон

автор:Дума

visibility 4691

/ брой: 166

Провинциалистите в политиката

автор:Александър Симов

visibility 4894

/ брой: 166

Дерайлирала държава

автор:Барбара Пейчинова

visibility 4265

/ брой: 166

Военнопрестъпник ли е Путин?

visibility 5075

/ брой: 166

Напред към националния идеал!

visibility 4161

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ