В Астана подписаха договора за Евразийския съюз
Очаква се новата формация да се превърне в едно от най-големите в света регионални икономически обединения с население над 170 млн. души и общ брутен вътрешен продукт от почти 2,7 трилиона долара
/ брой: 121
Лидерите на Русия, Беларус и Казахстан – Владимир Путин, Александър Лукашенко и Нурсултан Назарбаев, подписаха споразумение за създаването на Евразийски икономически съюз (ЕАИС), който трябва да насърчи икономическите и търговски връзки между бившите съветски съседни републики, предадоха световните агенции. Договорът ще влезе в сила от 1 януари 2015 г., след като бъде одобрен от парламентите на трите страни.
Новият съюз е развитието на Митническия съюз, съставен от трите страни. Освен свободната търговия, той координира финансовите системи на страните и регулира промишлената и селскостопанската им политика, наред с трудовия пазар и тяхната транспортна система.
В казахстанската столица Астана Путин заяви, че споразумението извежда сътрудничеството между трите страни на ново равнище, като изцяло се зачита техният суверенитет, информира АП. Според Путин новият съюз ще помогне да се сформира привлекателен център за икономическо развитие и ще позволи на трите страни участнички изцяло да използват икономическия си потенциал и силата на позициите си на световния пазар. "Разбира се, нашата среща днес има особено и, без да преувеличаваме, епохално, историческо значение“, каза Путин малко преди подписването на документа.
Според Лукашенко създаването на Евразийския съюз ще се превърне в бъдеще в основа на политическото, военното и хуманитарно единство на Казахстан, Русия и Беларус, предаде ИТАР-ТАСС. Назарбаев отбеляза, че Алмати вече трябва да се разглежда като финансов център на Евразийския икономически съюз. Той припомни, че според постигнатите договорености наднационалният орган за регулиране на финансовите пазари на Евразийския икономически съюз ще се намира в Алмати. Назарбаев посочи, че Евразийската икономическа комисия ще се намира в Москва и ще бъде икономически център на съюза, а в Минск ще бъде Евразийският съд.
Казахстанският президент предложи към 1 юли да бъде разгледан въпросът за присъединяването на Армения към ЕАИС. Същевременно президентът на Киргизстан Алмазбек Атамбаев заяви, че страната му планира да се присъедини към Митническия съюз до края на 2014 г. По този повод Владимир Путин подчерта, че Русия подкрепя стремежа на Киргизстан и Армения по пътя към евразийската интеграция. Планира се лидерите на Русия, Беларус и Казахстан да участват във висшия евразийски икономически съвет още два пъти до края на годината – през октомври и декември, за да приемат допълнителните документи, необходими за пълноценното функциониране на новия съюз след първи януари 2015 г.
"Създаването на ЕАИС ще позволи в перспектива да се повиши финансовата устойчивост на страните членки", допълни Путин след подписването на договора за създаването на този съюз. ЕАИС може да договори преференциален търговски режим с Виетнам, Израел и Индия, както и да укрепи сътрудничеството с Китай, каза още руският президент, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Припомняме, че работата по споразумението започна през ноември 2011 г., когато президентите на трите страни приеха декларация за евразийска икономическа интеграция. Следващата стъпка след установяването на митнически съюз се предвижда да бъде създаването на единно икономическо пространство. Очаква се Евразийският съюз да бъде едно от най-големите в света регионални икономически обединения с население над 170 млн. души и общ брутен вътрешен продукт от почти 2,7 трилиона долара.
По време на посещението на Путин в Казахстан ще бъде подписана и серия други документи, сред които договор за строителство на атомна електроцентрала и за съгласуване на железопътната политика. Бъдещият Евразийски съюз (ЕАИС) се създава на базата на някогашната Евразийска икономическа общност (ЕврАзИО), включвала Русия, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан. Очаква се в новото обединение скоро да се включат Армения и Киргизстан.
Според казахстанския лидер Назарбаев, цитиран в статията, „евразийството“ се е превърнало вече в един вид търговска марка и ЕАИС е само икономически проект, който не посяга върху политическия суверенитет на страните членки.