12 Юли 2025събота23:51 ч.

В БАН не знаят има ли шистов газ, но искат да се проучи

/ брой: 137

автор:Велиана Христова

visibility 791

Учени от Геолого-географския институт на БАН обясниха вчера, че не знаят дали в глинестите скали под Добруджа има шистов газ, не знаят и колко сондажи ще са нужни за проучване. Те смятат обаче, че проучване трябва да се направи и то не е опасно за природата. Прогнозите обикновено са силно завишени, но дори количеството шистов газ да се окаже малко, добиването му пак ще е изгодно за енергийния ни баланс. Това обясниха зам.-директорът на института Радослав Наков и научният секретар Кристалина Стойкова по повод решението на МС да разреши американската фирма "Шеврон" да проучва шистите в Добруджа.
Водата, която се използва под налягане за разбиване на глинестите скали на дълбочина 3-4 хил. м, не може да предизвика земетръс, са категорични геолозите. В института имало преди време група за изследване на шистов газ, обяви Стойкова. На въпроса обаче колко газ са установили тя отговори, че проучванията им били чисто научни, "за степен на зрялост на въглеводороди". Нямало опасност да се отровят питейни води, понеже водоносните пластове били над дълбочината, на която ще се разбиват скалите.
За шистов газ проучват 4 страни в Европа - Англия, Швеция, Полша и Украйна. Франция е забранила технологията за извличане на шистов газ като опасна и скъпа.
Добивът на шистов газ дава страхотни перспективи на България, милиарди кубически метри ще ни направят независими от вноса на руския газ и ще свалят цената на газа у нас, може и да продаваме, заяви Христо Казанджиев. Бившият служител в енергийното министерство в момента е консултант на свободна практика и не работи в БАН. Според него "Газпром" и "заинтересовани страни" провокирали психоза за екокатастрофа у нас, защото се страхували за монопола си за цените на вносния газ. Според Казанджиев добивът на газ при Галата и Калиакра смъкнал навремето цената с 8%.
Припомняме, че добивът при Галата и Калиакра няма нищо общо като технология с хидроудара, използван при добива на шистов газ. При него под налягане в земята се вкарват тонове вода, премесени с опасни химикали. През април м.г. генералният директор на "Шеврон" Джон Уотсън заяви, че компанията му няма да добива шистов газ в САЩ, защото "ценоразписът му е много висок" и не оправдава направените инвестиции.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ