В еднодневните трудови договори - само ЕГН и имената на работника
Облекчението е първа стъпка земеделският сектор да заработи „на светло“, заяви председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев
/ брой: 104
В еднодневните трудови договори ще се вписват само ЕГН и трите имена на работника, а следващата стъпка ще бъде дигитализация, така че да отпаднат служебните бележки, с което се намалява административната тежест за земеделските стопани при наемане на работници за един ден. Това обявиха от МТСП.
Проектът на промени в Наредбата за условията и реда за предоставяне, регистриране и отчитане на т.нар. еднодневни трудови договори е подготвен от МТСП в диалог със земеделските производители. Предстои промените да бъдат публикувани за обществено обсъждане и да бъдат приети от правителството.
За 2024 г. са предоставени почти 240 000 образци за еднодневни договори, от които са се възползвали 1763 земеделски стопани. С промените ще се облекчат икономиката, бизнесът и селското стопанство, както и работодателите, за да могат по-ефективно да попълват и отчитат договорите. Договорът ще се генерира и ще се попълва от работодателя в системата на Главна инспекция по труда и няма да отбелязваме начален и краен час на работния ден, защото той може да се променя по време на работа, каза председателят на Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“ Цветан Цеков. Според него с тази стъпка ще излезем изцяло от сивия сектор, заяви той.
"В старите трудови договори е фиксирано, че когато се наеме работник, който да обира реколта само от една земеделска култура, той не може да работи на други. След промените няма да има такова ограничение, каза председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев. По думите му това е първа стъпка да се покаже на клиентите, че секторът работи „на светло“. От браншовите организации обясниха, че ключова промяна е, че работниците няма да имат нужда да носят личните си карти на полето.
ОТ МТСП съобщиха, че през първите четири месеца на 2025 г. са дошли повече работници от трети страни у нас, отколкото за цялата изминала година. Най-много са заетите в сферата на туризма, чийто бранш е под сериозен натиск заради липсата на работна ръка.