20 Април 2024събота05:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В Европарламента - Прогресивен форум!

Представители от три политически групи изразяват разочарование и безпокойство от неолибералния диктат на десницата

/ брой: 209

автор:Георги Пирински

visibility 2057

    На 6 септември т.г. представители от групите на единната левица, на социалистите и демократите и на зелените в ЕП организираха широко представително обсъждане на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада (ВИТС, или СЕТА според английската абревиатура) под наслов "СЕТА и ТТИП - две страни на една и съща монета?" Това всъщност бе първата публична изява на едно ново и извънредно важно образувание в Европарламента - Прогресивния форум, създаден с участието на над 60 представители от посочените групи на първата ни среща на 25 ноември 2015 г.
    В писмото-покана с дата 10 ноември за тази среща, отправено от неколцина колеги от трите политически групи, целта на инициативата бе формулирана така: "Да бъде създадено пространство за открито обсъждане, изграждане на взаимно доверие и политическа инициатива между прогресивни представители в Европейския парламент". В документа, обобщаващ резултатите от проведената дискусия, бяха отразени следните основни констатации:
- Поредица от кризи застрашават самото съществуване и бъдещето на Европейския съюз;
- Политиката на остеритет (орязването на бюджетите) вреди на държавите да функционират пълноценно и задълбочава разрива между институции и граждани, като затвърждава убеждението, че европейския елит го интересува единствено бизнесът;
- Подкрепата за крайнодесните партии расте заедно с разрастването на ксенофобски и консервативни сили на фона на все по-видимата липса на разлика между десните и левите формации.
Участниците подчертават, че произхождат от различаващи се идеологически среди, но независимо от това имаме споделени ценности и споделена загриженост. Констатирайки, че обичайните парламентарни разписания за работа са препятствие за съдържателен политически дебат, заявяват, че един ляв форум (както първоначално бе назовано новото формирование), следва да съдейства за такъв дебат, в това число по спорни въпроси, при взаимно уважение относно различията в политическите възгледи.
На срещата редица колеги подчертаха, че е особено важно да се води борба срещу догмата, че за остеритета нямало алтернатива и че левицата едва ли не е изчезнала. Наложително е да се доказва, че такава алтернатива всъщност има, както и че е напълно възможна, като бяха посочени редица примери на победи при важни гласувания в резултат на обединените усилия на прогресивно мислещи и действащи представители от различни групи.
През изминалото време от ноември миналата година форумът организира три непублични дискусии по най-актуални теми от европейския дневен ред - бе преценено, че преди по-видима публична изява е полезно да се проведат няколко обсъждания без участието на по-широка публика.
Първата дискусия, на 20 януари т.г., бе на тема "Какво социално хармонизиране искаме да постигнем в Европа?". Ето някои от основните заключения, които споделихме:
- Има "ренесанс" на дебата за социална Европа в резултат основно на засилващия се ръст на бедността и на младежката безработица;
- Политиката на остеритет доведе до разрастване на държавните дългове, като същевременно сериозно навреди на заетостта и на социалните осигуровки;
- Политиката на социално сближаване в Европа е банкрутирала в резултат на силно изпреварващото нарастване на доходите от дивиденти, лихви, наеми и наследства в сравнение с доходите от труд.
Сред конкретните предложения в резултат на дискусията бе и това, в рамките на т.нар. Европейски семестър (ежегодните напътствия на Европейската комисия, одобрени от Съвета на министрите, към отделните държави членки за бюджетните и икономическите им политики) да се включи система от минимални изисквания и целеви числа по мерки за противодействие срещу социални дисбаланси и "енергийна бедност". Друго предложение бе да се гарантира защитата на европейските социални и екологични стандарти в търговските споразумения, за да се предотврати т.нар. социален дъмпинг и нелоялната конкуренция.
Следващата тема на дискусия, проведена на 9 март т.г., бе "Предизвикателството, свързано с бежанците - от спешни мерки към социално включване". В нея вече взеха участие представители и на неправителствения сектор, в т.ч. и като докладчици. Сред констатациите бе включена и следната: "Дълбоко сме убедени, че този проблем е в състояние из основи да промени политическата динамика в ЕС."
Третата предварителна дискусия се състоя на 27 април, когато бе обсъден по-цялостен документ относно необходимата политика в полза на Социална Европа, озаглавен "ЕС на кръстопът: социален съюз или разпад?". Ето и някои и от определящите постановки и тези:
- Европейската интеграция бе "отвлечена" от користните интереси на едрия капитал;
- Несъответствието между свободите на единния пазар и социалните права поражда изостреното чувство, че Европа действа против своите граждани, вместо да ги защитава;
- Основната опасност идва от системата на т.нар. засилено икономическо управление (т.е. от процедурите на Европейския семестър), която не оставя на страните друг избор освен да орязват публични разходи, да вдигат данъци и да потискат заплати, пенсии и социални разходи.
Въз основа на тези констатации в документа бяха записани и следните основни искания:
- В основополагащите договори на ЕС да се включи социална клауза, осигуряваща предимство на социалните права и на колективното договаряне спрямо свободата на капитала;
- Да бъде приета директива за минималната работна заплата с достатъчно високи минимални прагове, ориентирани към минимум 60% от средната национална ставка;
- Да се овладеят предизвикателствата, породени от новите технологии и от "юберизацията" (т.е. липсата на всякаква регламентация) на труда, засягащи системите за социално осигуряване, условията на труд и трудовите права.
И накрая: "Действията за Социална Европа не следва да водят до повече правомощия на Европейския съюз, заплашващи да възпрепятстват демократичния контрол и да накърнят правата на колективно договаряне и на стачка."
В резултат на тази търпелива и отговорна подготовка се стигна и до впечатляващата публична проява на 6 септември в Европейския парламент с над 250 участници. Сред панелистите, обсъждащи комплексното споразумение с Канада, бяха личности като Паскал Лами - дългогодишен генерален директор на Световната търговска организация, водещи личности от активните по въпроса неправителствени организации и от европейските синдикални обединения, както и представители от различните групи в ЕП, инициирали новия Прогресивен форум.
В основата на състоялото се обсъждане залегна позицията на Прогресивния форум, че потайната преговорна стратегия на Европейската комисия, както и интензивният натиск на бизнес-лобистите засилват политическото недоверие. Също така неприемлив е и стремежът на ЕК да осигури "временно" влизане в сила на СЕТА, още преди одобрението на националните парламенти, което представлява пряка атака срещу демокрацията.
Не на последно място в тази връзка е и въвеждането на ад хок механизъм за решаване на инвестиционните спорове, свързано със сериозни ограничения на правото на държавите да въвеждат необходимите регулации в защита на публичния интерес. Наред с това в резултат на всеобхватната либерализация и хармонизация на режимите възникват сериозни заплахи и по отношение на екологичните и здравни стандарти.
Изводът в заключение: "Нашият модел общество е изправен пред сериозна заплаха". Това е така, защото споразумението коренно изменя съдържанието и процедурите на европейския модел за вземане на решения, като отдава предимство на частните интереси. Демокрацията, публичният интерес и справедливата търговия са заплашени от интереса на мултинационалните корпорации.
    В дните след дискусията в медиите се появиха немалко съобщения и коментари, в това число и твърдящи, че се формира нова лява "голяма коалиция". На този етап подобни твърдения са по-скоро спекулативни. Несъмнено е обаче, че новият форум е отрицание на сегашната "голяма коалиция", поддържана от ръководствата на двете най-големи парламентарни групи - на Европейската народна партия и на Социалистите и демократите.
Ето и някои от посланията на водещите представители-инициатори на форума:
* Ева Жоли (Зелени): Заедно и като насърчаваме гражданите да се мобилизират можем да променим положението и да потушим ксенофобския и националистически пожар, заплашващ континента ни.
* Гийом Балас (Социалисти): Амбицията на Прогресивния форум е не да разделя, а напротив, да обединява около най-важните идеи, съждения и насоки.
* Фабио де Маси (Леви): Желаем оспорвани дебати вътре в Европейския парламент, където да градим доверие помежду си.
* Димитриос Пападимулис (Леви, вицепрезидент на ЕП): Създадохме прогресивен алианс и открит форум за дебати и съвместни действия в Европейския парламент с желанието да намерим конкретна алтернатива, прогресивно предложение в противовес на управляващото мнозинство и тотално против алтернативата на крайната десница, които предлагат пълен регрес.
Именно дълбокото разочарование и безпокойство сред широки кръгове в лявоцентристкото пространство на Европарламента от в много случаи необоснованите компромиси в ущърб на левицата, обезличаващи я като категорична опозиция на неолибералния диктат на десницата, предизвика и появата и разрастването на Прогресивния форум. Предстои да видим неговото по-нататъшно развитие, но едно е несъмнено - появата му в средата на сегашния мандат на ЕП, който изтича в края на първото полугодие на 2019 г., е събитие от първостепенна политическа важност.


Потайната преговорна стратегия на Европейската комисия, както и интензивният натиск на бизнес-лобистите засилват политическото недоверие, изтъкнаха участниците в обсъждането на СЕТА

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ