В Норвегия вече не могат да се изсичат дървета
/ брой: 137
Производството на много продукти в света пряко или косвено е свързано с унищожаването на тропическите гори - това са и предмети от дървесина, и хранителни продукти с палмово масло. Особено осезаемо страдат горите в Аржентина, Боливия, Бразилия, Парагвай, Индонезия, Малайзия и Папуа Нова Гвинея. Ужасно и тъжно изглеждат дългите хиляди километри плешивини, които някога са били зелени влажни домове за стотици живи същества. Според данни на еколозите изсичането в районите с тропически гори води до всекидневната гибел на 135 вида растения, животни и насекоми.
С темпото, с което се движим, всички гори в света ще изчезнат напълно само след 100 години. Според Организацията на обединените нации производството на палмово масло, соя, говеждо и дървени продукти допринася за почти половината от пълното намаляване на тропическите гори. След като тези гори са изсечени и изгорени, въглеродът в дърветата се освобождава като въглероден диоксид - онзи парников газ, който допринася за изменението на климата.
Норвегия показа своята ангажираност към чиста среда по свой начин и забрани изсичането на горите в страната. Очаква се да се вземат мерки и да се въведе дори затвор за нарушителите на закона. През 2008 г. страната даде на Бразилия един милиард долара, за да помогне в борбата срещу изсичането на дърветата в тропическите гори на Амазонка - чиято площ е намаляла със 75 процента само за срок от седем години.
Затова и властите в страната се ангажираха по-отговорно с опазването на зелените площи. Отсичането на дърво в Норвегия вече се смята за престъпление, като се планира тази практика да бъде въведена и в целия Европейски съюз. Очаква се властите в Брюксел да подкрепят инициативата и скоро да бъдат създадени международни законови разпоредби, които да предотвратяват умишлените пожари с цел изсичане на горите.
Освен това правителството на Норвегия обяви, че вече няма да купува стоки, свързани с изсичане на дървета. И с всяка компания, която съкращава и унищожава тропическите гори, няма да се подписват държавни договори.
През последните няколко години редица фирми вече спряха да купуват такива стоки, но до този момент това не беше подкрепено от аналогичен ангажимент от страна на правителството.
И ето че това се случи. Норвегия става първата страна в света, напълно отказала се от стоки, за чието производство се унищожават тропически гори. Сега вече ще има строги изисквания за обществените поръчки, за да се защитят горите на цялата планета.
Фондът на Норвегия призова и другите държави да направят същото, в частност Великобритания и Германия.
Нека помним, че запазването на горите в целия свят е важно за всеки народ. И нека това е малка стъпка, но стъпка в правилна посока.
(По материали от чуждия печат)
Благодарение на фотосинтезата горите ни даряват кислород за дишане, като поглъщат при това въглеродния двуокис. Дърветата защитават въздуха от отровните газове, другите замърсители, от шума
Според WWF светът губи гората си със скорост 36 футболни игрища в минута. За последните 50 години 17% от горите в Амазония са изчезнали
Безразборното изсичане на гори е проблем и у нас и ефектът от него ще се усеща все повече. Наводненията и ерозията на почвата са само малка част от онова, което предстои, в случай, че си затваряме очите за камионите с дървесина