17 Април 2024сряда02:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Инж. Светла Симеонова:

В памет на баща ми написах книга за живота му

Ген. Владимир Симеонов не одобряваше насилието под никаква форма, твърдят негови подчинени

/ брой: 18

автор:Георги Аргиров

visibility 1210

Инж. Светла Симеонова е специалист по микроелектроника, като дълги години работи по специалността си. Преди около два месеца обаче тя написа и издаде книга за баща си под заглавие "Ген.Владимир Симеонов - Хроника на един достоен живот".


"В общуването с турското население много му е помагало това, че се е запознал с Корана, с трудовете на Кемал Ататюрк, срещал се е и с поета Назъм Хикмет"


- Как се ради книгата, посветена на баща ви?
- На 2 октомври 2010 г. баща ми ген. Владимир Симеонов напусна този свят. Обикновено хората оставят след себе си някои недовършени дела и в личния архив на баща ми намерих бележки по замислена от него мемоарна книга със заглавие "Хроника на моя живот". Реших аз да я напиша. За мен като негова дъщеря това бе въпрос на чест и изключително предизвикателство, тъй като не съм професионалист в тази област.
Книгата представлява хрониката на един достоен българин - генерал Владимир Симеонов. Неговият дълъг 90-годишен житейски път минава през три епохи от развитието на България. По волята на съдбата той е непосредствен свидетел и даже участник в редица исторически събития. И винаги се е отнасял принципно, разумно и смело, в интерес на нашия народ и държава.
Книгата се състои от 3 части. Първата представя живота и дейността на баща ми. Втората, наречена "От личния архив", представя два материала, разкриващи Шуменския период на работа на ген. Симеонов и първото представяне на български музейни съкровища в Париж, и по-точно - в прочутата галерия "Шарпантие". Тази задача му е възложена от българското правителство и той се е справил блестящо. Третата част съдържа спомени и оценки на колеги, роднини и приятели за него и неговия живот.
- Вие не си ли спомняте нещо от професионалната дейност на баща си?
- Татко обикновено не говореше вкъщи по служебни въпроси, но бе много отдаден на работата си. Ако не бе така, би ли изминал такъв дълъг маршрут на служебната си дейност: Радомир, Трън, София, Шумен, Пловдив, Враца, Видин, София. Майка ми благородно и стоически понасяше неудобствата на промяната на местоживеенето и работата й. Аз само за времето в прогимназията смених четири училища.
Бих искала да цитирам думите на о.р. полк. инж. Иван Христов, казани от него на представянето на книгата: "Участвал съм многократно в проверки на Националните стратегически обекти на страната по обезпечаване на тяхната сигурност и физическа защита. В групите се включваха служители от всички служби на МВР - Държавна сигурност, Народна милиция и Противопожарна охрана. Преди заминаването ни генералът, тогава зам.-началник на Дирекцията на народната милиция, ни приемаше за инструктаж в кабинета си на "Лъвов мост". Впечатляваше ме с това, че беше широко скроен човек, спокоен, уравновесен, с благ изучаващ поглед. Даваше своите указания компетентно и ясно, без да повишава тон. Заради тази му човечност и скромност той беше обичан от своите подчинени и колеги. Давам си сметка, че суровият живот на борба и утвърждаване на социалистическите идеи са изваяли характера и поведението на този прекрасен човек, пример за поколенията". Ето такъв беше баща ми.
- Той е работил в системата на МВР при колективизацията на селското стопанство, при възродителния процес. Не са ли го обвинявали за нещо след демократичните промени?
- Разбирам подтекста на въпроса. През целия си живот Владимир Симеонов е верен на своя идеал за справедлив обществен строй. Той е убеден привърженик на лявата идея. По време на службата си в МВР проявява изключително чувство за отговорност, лоялен е към работата си. Едновременно с това е принципен, честен и етичен човек.
"Имахме голям късмет, че началник ни беше Владимир Симеонов, който налагаше над всичко принципа на обективност и законност. Не даваше косъм да падне от главата на уличените в политически престъпления. Имаше служители, които се опитваха да се престарават, но не получаваха поощрения за това. Владо Симеонов ни налагаше да не бъдем партийно пристрастни, а да търсим истината", казва за него Димитър Сотиров, който през 1948 г. работи в Околийското управление на МВР-Радомир заедно с баща ми.
Той е бил и началник на МВР в Коларовград, сега Шумен. Окръгът включва и околиите Нови пазар, Преслав, Търговище, Омуртаг и Попово. Преди да навлезе в работата си, татко се е запознал с Корана и трудовете на Кемал Ататюрк, което много му помага при решаването на проблеми, свързани с турското население. Запознава се и със световноизвестния турски поет Назъм Хикмет, който е избягал от турски затвор и се укрива в Москва. Бил е 20 дни в Шуменски окръг заедно с голяма група журналисти и фотографи от редакцията на Радио Москва.
Години по-късно, през една януарска вечер на 1990 г., наблюдавахме в къщи по телевизията голям митинг пред катедралата "Александър Невски". Възбудени протестиращи хора искаха да им се възстановят тюркоезичните имена. Мама попита татко дали да очаква да чуе името си сред участниците във възродителния процес. "Не!" - категорично отговори баща ми. И допълни, че ръководството на МВР е било наясно с мнението и отношението му към възродителния процес и затова не е бил включен в екипите, които са го осъществявали.

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 323

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 323

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 295

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ