17 Юли 2025четвъртък13:13 ч.

В търсене на изход от кризата

Трудният период за Португалия е един от най-тежките в съвременната й история

/ брой: 77

visibility 1117

Боян Михайлов


Португалия, след като преживя господството на най-дълго продължилата в Европа военна и фашистка диктаторска власт - цели 48 години, след като понесе страданията и несгодите от бойните сражения с националноосвободителните движения в Африка през 60-те и 70-те години на миналия век, след като загуби колониите си и преодоля съответните трудности, свързани с държавното й преустройство, след като премина сложния процес на противоборства между нейните политически сили и обществени кръгове за налагане на модела на развитие по пътя на модерната европейска демокрация, понастоящем е навлязла в нов, много труден период. Един от най-тежките в съвременната й история. Разбира се, той не може да се сравнява с политическите, военните и социално-икономическите злини през другите посочени периоди. Просто е влошаване на положението в страната, непознато във времето след Априлската революция на "червените карамфили" през 1974 г.
Отдавна в Португалия е налице икономическа стагнация, намаляване на националното производство, голямо увеличение на безработицата. Така бедността и социалното изключване все повече се разширяват, както и неравностойността и асиметриите между отделните региони в рамките на територията й. Производствените мощности се разпадат. Всичко това засилва несправедливостите в обществото и социалното неравенство.
Очертаващите се засега перспективи за близкото и по-далечното бъдеще на Португалия са все още неблагоприятни. За това предупреждава и Португалската банка, която, безспорно, е много авторитетна и компетентна институция. Тя предвижда рецесия в производството през 2011 г. с 1,4% вместо очакваните 1,3%. А има всички основания да се смята, че тази тенденция - на нов спад, ще се запази и през 2012 г., главно поради допълнителните мерки за икономии и ограничения, които се очертава да се вземат, за да се изпълни целта за намаляване на дефицита на държавния бюджет.
Неблагоприятни се очаква да бъдат последиците от кризата и за трудовия пазар. Според предвижданията на същата банка безработицата, която и сега е голяма, до края на настоящата година ще се увеличи с още 0,9% и през 2012 г. - с 0,3%. Спадът в стопанската дейност ще има негативни последици за трудовата заетост не само в частния, но и в държавния сектор. Потреблението в домакинствата и в предприятията няма да се свие с предвижданите по-рано 2,7%, но все пак ще намалее с 1,9%. И това би било възможно, при положение че оценките за износа не се променят, т.е. през настоящата година да нарасне с 6%. По-висок ръст на инфлацията, отколкото се е предвиждало до неотдавна, е напълно възможно да има при съществуващата ситуация - вместо с 2,7% цените на стоките и услугите да се увеличат с 3,6%. Доходите на домакинствата ще намалеят с 3,4%, за което влияние ще оказват както безработицата, така и мерките за икономии в бюджета.
Не са благоприятни предвижданията в особено важния показател среден лихвен процент на годишна база на държавния дълг за настоящата и следващата година. Португалската банка планира същият да бъде съответно 7,6% и 7,9%. Страната не е в състояние да погасява и външния си дълг, който е огромен. Само до средата на тази година тя трябва да изплати на кредиторите си 9,5 млрд. евро.
Реално съществуващата ситуация на икономическа нестабилност в Португалия понижи нейния кредитен рейтинг. Агенцията "Стандарт енд Пуърс", вземайки под внимание слабия капиталов пазар и възможността страната да прибегне до външно финансиране, го свали с една степен - до ВВВ-. Снижение на нейния рейтинг обяви и агенцията "Фитч".
Влошаващото се финансово-икономическо положение беше главната причина за възникналата остра политическа криза в страната. След като опозицията в парламента, в който има голямо мнозинство, категорично отхвърли мерките на правителството, предложени от премиера Жозе Сократиш, за икономии и стабилизиране на националното стопанство, съдържащи се в специално разработената "Програма за стабилност и растеж", за да избегне търсенето на финансови кредити от ЕС и МВФ, ситуацията се влоши.
Партиите от опозицията се обявиха срещу програмата главно, за да принудят министър-председателя да си подаде оставката. И успяха. Освен това всички отстояха мнението, след като Сократиш нарече в свое изявление "силния стремеж за домогване до властта" на всяка от тях заплаха за "националния интерес", че не са искали чрез одобряване и подкрепа на програмата да съдействат за продължаване на ситуацията на дискредитиране на страната.
Според Социалистическата партия и нейните лидери трябва да се търси друг изход от икономическата криза. В началото на февруари, както изтъкна президентът на републиката Анибал Каваку Силва, който е от същата партия, изходът може да бъде намерен чрез вземането на срочни мерки за динамизиране на португалския износ, тъй като практически е единственият начин да се задържи бурното нарастване на външния дълг и да се осигури работа за трудещите си. Това е наложително и поради ограничените възможности на португалските банки да предоставят кредити на бизнеса, смяташе тогава държавният глава. А по-късно, след като лидерът на тази партия Педру Пасус Коельо се обяви за повишаване на ДДС и до прибягване до заеми от МВФ, противоречията й с правителството станаха крайно изострени. Това даде основания на Жозе Сократиш да нарече тези мерки "политическа игра" и да заяви след преизбирането му за генерален секретар на Социалистическата партия: "Ще се боря с всички сили влизането на МВФ в Португалия да не се случи, защото ще бъде злина за цяла Европа."
Преизбирането на Жозе Сократиш за генерален секретар на Социалистическата партия с огромно мнозинство от гласувалите - 93% от тях, потвърди подкрепата на тази формация на провежданата от него политика по всички въпроси, включително и относно мерките за излизане от икономическата криза. Това засили позициите му в предстоящите предсрочни парламентарни избори, ако наистина такива се проведат. Още е трудно да се предвиди коя партия ще спечели вота. Но ако се вземат под внимание реалното съотношение на силите в политическото пространство и утвърдилата се практика след 1974 г. всички парламентарни и президентски избори да се печелят, като това най-често става чрез редуване, шансове да спечелят следващите избори имат и левите, и десните. И ако социалистите преминат в опозиция, Социалдемократическата партия ще има както правителството, то може да бъде и коалиционно, така и президентството в лицето на Анибал Каваку Силва, чийто мандат на държавен глава няма да е приключил.
Социалдемократическата партия в Португалия, въпреки това нейно наименование, не е лява формация. Не е и центристка, а десноцентристка. А Социалистическата е социалдемократическа политическа сила, наложила се като такава още от времето на първия й лидер - световноизвестния Марио Соариш. Десните обещават да бъде съставено правителство, способно да провежда една "истинска национална стратегия". И все пак в началото на избухналата и политическа криза най-влиятелните партии са постигнали според някои сведения известно разбирателство по основни проблеми, свързани с икономическата и финансовата стагнация. Главната роля за този резултат е изпълнил президентът на републиката, провеждайки консултации. Според "Bloomberg" от Социалистическата и Социалдемократическата партия и Социалния демократически център има гаранции за подкрепа на стратегия за бюджетна консолидация и на мерки за намаляване на дефицита на държавата през 2011, 2012 и 2013 г. Което по същество е одобрение в някаква степен на политиката на правителството и е негов безспорен успех в настоящия сложен и труден момент.
В търсенето на изход от кризата възникналата идея сред някои политически кръгове за съюзяване на всички партии в едно т.нар. голямо правителство трудно би могла да се осъществи. Откритият отказ за участие в него на Комунистическата партия, заявен от нейния генерален секретар Жерониму ди Соуза, е ясен знак, че това предложение не би могло да се осъществи. И ако все пак повечето партии се споразумеят да съставят широко коалиционно правителство, не би следвало то да работи добре и ефективно поради различията и противоречията между тях.
За да обяви официално провеждането на нови избори, президентът трябва да изслуша становищата на Държавния съвет, освен тези - на парламентарно представените партии, за които е ясно, че искат да се състоят. Така че в Португалия в най-скоро време парламентарният вот ще бъде проведен и главният въпрос сега е коя от споменатите две най-големи партии ще ги спечели, по какъв път на развитие ще тръгне страната след това.
Бившият и настоящият президент на Бразилия Луис Игнасио Лула да Силва и Дилма Русеф при посещенията си в Португалия в края на март и по време на водените от тях разговори с Жозе Сократиш, Каваку Силва и други държавни и политически дейци несъмнено са им въздействали да се заемат с разработване на стратегия за преодоляване на икономическата и политическата криза в страната им. Добре известно е какъв ценен управленски опит имат двамата и сигурно са го споделили с домакините си. Главният съвет, отправен от Лула да Силва към португалските му домакини, е бил да не се осланят на МВФ. И неслучайно изявлението му, че "МВФ не решава проблема на Португалия, както не реши проблема на Бразилия, както не реши и други проблеми", беше широко тиражирано. Винаги когато тази институция се е опитвала да поеме грижата за дълговете на отделни страни, заяви още той, им създава повече проблеми, отколкото гаранции и възможности за изход от положението, в което се намират.
Интересно е да се отбележи, че Лула да Силва не само не отрича значението на една подкрепа от Европа за Португалия, но и изтъква необходимостта да бъде търсена и получавана. "Европа е много голяма" и "ако Европа желае, ще може да намери решение за Португалия, за Гърция, за Испания", е изтъкнал още той. Потвърдил е възможността иберийската страна да бъде подпомагана и от Бразилия, като този въпрос най-вероятно официално е бил обсъждан с Дилма Русеф.
Готовност за помощ имат и други страни, главно от ЕС, като например Швеция, а по всяка вероятност Холандия и Германия, чийто канцлер Ангела Меркел даде висока оценка на отхвърлената от португалския парламент "Програма за стабилност и растеж" на правителството на Жозе Сократиш. И, разбира се, от самия ЕС, от спасителния фонд на еврозоната.
Изправена пред угрозата от фалит, Португалия може да се спаси от него не само чрез получаване на чужди помощи, но и ако политическите сили, държавните структури, бизнесът, цялото общество постигнат консенсус за мерките, които трябва да се набележат и реално осъществят, за да не се допусне това да се случи, и във възможно най-близко време да излезе от сполетялата я икономическа и политическа криза. Което ще е в полза не само на нея, но и на всички други страни от Европейския съюз.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ