23 Юли 2025сряда12:52 ч.

Въглеродна немотия

/ брой: 2

автор:Юри Михалков

visibility 1445

Франция предлага въвеждането на "въглероден данък" на границите на ЕС за внесени продукти извън общността. Приумицата ще удари както бюджетите на страните-членки, така и джобовете на техните граждани. Засега не е ясно дали ще бъде засегнат вносът на чисто енергийни суровини като нефт, газ, дизел, електричество, както и други продукти с участието на тези суровини.

В 27-членния ЕС чисто вътрешни или негранични са само пет страни - Австрия, Дания, Чехия, Словакия, Словения. Някои от граничните държави могат да бъдат и негранични, зависи откъде в ЕС влиза "въглеродният продукт". В тази категория попадаме и ние. Влизащият у нас газ от Русия през Турция ни прави гранична държава, но ако в бъдеще газът влезе у нас през Гърция, ставаме негранична държава.

Щом ще облагаме руския газ през "Турски поток" с новия данък, логично е цената да бъде вдигната както от Русия, така и от транзитьора Турция. Ако сега КЕВР лепна цена от 133,41 лв./МВтч за горивото, дали заради "въглеродния данък" тя няма да скочи идните години до 300-400 лева? Цените на другите горива също няма да кротуват, да не говорим, че ще цъфне и спекулата, която у нас не е забранена. Оттук по веригата ще литнат и цените на потребителските кошници. Ситуацията като нищо ще стане революционна, дори и за търпеливия българин, да не говорим за бунтарите французи, унгарци, поляци и гърци.

Да допуснем, че еврократите в Брюксел измислят и компенсаторен механизъм, при който вътрешните страни да поемат немалък дял от финансовите щети на граничните си "събратя". България обаче може да бъде двойно ощетена - да плаща повече за "въглеродния внос" едновременно като гранична и като негранична държава. 

Дали новият данък ще покрие както нашите, така и разходите на другите страни от ЕС? Дали приходите от него ще останат само у нас или ще бъдат разхвърляни "солидарно" към по-богатите държави от ЕС? И няма ли да бъдат "диверсифицирани" в определени джобове?

Изобщо правителството ни ще трябва здравата да "наточи" експертизата си при обсъждането на френската инициатива.

 

 

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 140

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 128

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 137

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ