25 Април 2024четвъртък08:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вълчев: Проблемът в българските висши училища е занижените изисквания по време на следването

автор:Дума

visibility 96

На тазгодишните матури нямаше спорни въпроси. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в интервю за предаването „Седмицата“ на Дарик радио.
Той припомни, че в случаите преди, когато това се е случвало, МОН е реагирало в полза на учениците и е признавало и друг отговор при некоректно зададен въпрос или пък е давало точка за него на всички явили се зрелостници. От 48 500 подадени заявления, на матурите са се явили 46 000 дванадесетокласници. По думите на Красимир Вълчев това не е вследствие на коронавирусната обстановка, защото разлика от 2 000 между броя на подалите заявления и явилите си е типично за всяка година.
По думите на министъра 17 от учениците са били под карантина, като те ще се явят на държавен зрелостен изпит през есента. Той гарантира и, че няма изтекли теми, като посочи, че е била създадена добра организация и системата на образованието е една от най-дисциплинираните.
Относно решението да се отворят ресторанти и кафенета, но не и училищата, образователният министър отбеляза, че учебните заведения са частично отворени още от 14 май.
„Консенсусът, че не трябва учениците да се връщат на училище, беше голям. Училищата са отворени след 14 май за дейности за практики, за повишаване на оценките, а от 1 юни и групово за дейности за преодоляване на образователните трудности – за отучване, за дейности по интереси. Не е вярна тезата, че училищата са съвсем затворени.

 Две трети от страните избраха сходен на нашия подход – да върнат учениците само за най-важните дейности, 1 /3 избраха да върнат учениците. Резултатите от един такъв подход се оказа, че са доста спорни, защото помагат на социализацията на децата, но може би по-скоро влошиха процеса на обучение, след като той влезе успешно в коловоза на дистанционната учебна среда. Тези, които не са били ефективни в електронна среда, сега се връщат за така наречените дейности по образователни интереси“, допълни Красимир Вълчев.
Министерство на образованието смята да отправи и три предложения на Народното събрание: за дистанционно обучение по време на грипни и дървени ваканции, едновременно дистанционно и присъствено обучение, както и за постоянни дистанционни часове.
"По време на грипните ваканции да може веднага да се превключва на режим на обучение в електронна среда така, че да нямаме загуба на учебно време. Учителят да може да преподава в реалната и виртуална класна стая. За това са нужни лаптоп, компютър във всяка класна стая. Ще предприемем действия за допълнително електронизиране. Третото ни е най-прогресивно – до 20 % от часовете след 4. клас да могат да ги вземат в електронна среда – това е подходящо за училищата на двусменен режим", обясни Вълчев.
Висшите училища дадоха най-добрата атестация на важността на държавните зрелостни изпити, каза още министърът на образованието.
"Те самите казват, че през последните години са станали като оценка, която дава отклика между отличните и не толкова добрите ученици. Това е причината за тяхното решение. Факт е, че през последните години нямаме преписване. Факт е, че много трудно се постига отлична оценка. Миналата година само 10 % са били отличните оценки на изпита по български език и литература. На кандидат-студентските изпити те са много повече", добави той.
"Тази година наложени от ситуацията избраха да приемат с оценката от матурата. Някои компетентности не могат да се мерят по най-добрия начин на държавните зрелостни изпити. Например в областта на изкуствата. Висшите училища запазиха част от изпитите, но общо взето ги минимализираха. Това е добра атестация. Трябва да се използва за ход. Още от самото начало беше идеята на държавните зрелостни изпити, да бъдат вход във висшите училища.

 Проблемът на висшите училища не е във входа. Ние намаляваме броя на приеманите студенти. От 58 на 38 хиляди намалихме държавно финансирания прием. Тази година за разлика от предишни ще влязат ученици с по-високи средни резултати, въпреки че се приемат с матури", каза още Вълчев.
"Проблемът в българските висши училища е занижените изисквания по време на следването. Като знаете, входът е отворен и в другите страни, но не е толкова лесно завършването. Българските училища една част от тях се изкушиха да отговорят на нерационалното търсене на висше образование. Това, което водим като разговори с тях е да завишат изискванията по време на целия семестър, защото ученето е многодневно, а не от сесия на сесия. Да увеличат броя на текущите оценки, да има повече възлагания на задачи и проекти, коти ода сформират крайната оценка", каза още министърът.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ