24 Април 2024сряда10:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ПРАВЕЦ - ПО ПРАВИЯ ПЪТ НАГОРЕ

РУМЕН ГУНИНСКИ:

Във "Визия за България" държавността е заложена като гарант за социални права

Мерките за подкрепа на младите хора трябва да са дългосрочни, надпартийни, държавнически, обвързани с цели и финансирани за години напред, казва кметът на община Правец

/ брой: 217

автор:Петрана Сомлева

visibility 3853

"Младите семейства избират Правец, за да отглеждат децата си"

 

"Община Правец е признат лидер и една от най-социалните общини в страната"

 

РУМЕН ИЛИЕВ ГУНИНСКИ е роден през 1957г. в гр. Правец. Семеен, баща на двама синове.

От 1993 г. развива успешен частен бизнес. Управител и съдружник в търговски дружества.

От 1995 г. до 2011 г. е общински съветник в община Правец.

От 2011 г. и до момента е кмет на Община Правец - втори мандат, избран с листата на БСП. Член  е на УС на НСОРБ.

От 2012 г. е член на Съвета на европейските общини от българска страна.

През м.май 2016 г.  с постановление на Министерския съвет е избран за член на националната делегация в Комитета на регионите.

 Румен Гунински е член на Националния съвет на БСП.

 

- Г-н Гунински, проектът на БСП "Визия за България" бе обсъден в почти всички общини в страната. Има ли нужда държавата от смяна на модела на управление? Каква е вашата оценка за Визията и кои са приоритетите, на които трябва да се обърне по-сериозно внимание?

- На обикновения българин отдавна не му се слушат програмни документи, директиви и обещания. Негативизмът е всеобщ, и то към всичко случващо се в страната. Крайно време е държавата да излезе от тази летаргия и рутина, да се идентифицира като фактор, да се вижда повече държавност - по региони, в секторите на икономиката, в образованието - навсякъде. Това е заложено в проекта "Визия за България" - държавността като гарант за социални права, за достъп до образование, за качествено здравеопазване, гарантирайки свобода и сигурност на всички граждани. Това е и пътят, чрез който българският народ може да върне доверието си в институциите. 

- В проекта е записано, че е нужно регионално управление от принципно нов тип, нова философия на децентрализация, т.е. регионите да бъдат свързващо звено между централната власт и местното самоуправление. Защо е нужно да се обнови старата философия за децентрализацията?

- В проекта "Визия за България" наистина има нова философия на децентрализация. При така заложеното ще се гарантира финансова стабилност на общинитe, за да може да се провежда реална политика, произлизаща от местната специфика.

През последните години общините разчитат на финансиране от еврофондовете. Но в момента големият процент общини в страната са лишени от възможността за кандидатстване. Говоря за Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г., до която достъп имат само 67 града. Основната й цел е осигуряването на устойчив и балансиран икономически растеж и създаването на нови работни места, инвестиции в сферата на енергийната ефективност, индустриалните зони, регионалния туризъм, пътната инфраструктура и използването на финансовите инструменти за насърчаване на предприемаческия дух. Останалите над 2/3 български общини могат да кандидатстват по Програмата за развитие на селските райони към ДФ "Земеделие", която за този програмен период е с драстично намален бюджет. Повечето оперативни програми вземат като основен критерий за финансиране броя жители. Оттук идва и липсата на средства за малките населени места и малките общини. Това е крайно несправедливо спрямо хората и води до големи контрасти в развитието на различните райони на страната. Задълбочават се процесите на обезлюдяване, няма възможности за развитие на малък и среден бизнес по места. Децентрализацията може да бъде един от инструментите за преодоляване на различията по региони и затова е необходима промяната, която се предлага в проекта "Визия за България".

- Трябва ли държавата да даде повече правомощия на местната власт и в състояние ли са кметовете да я оползотворят?

- В момента общините са силно зависими от държавните трансфери и не могат да провеждат собствени политики. Източниците на приходи за местните бюджети са изчерпани, а държавата и без това резолира все повече дейности и функции да се изпълняват на местно ниво. За да поемат общините повече правомощия, е необходимо споделяне на поне една пета от приходите от данъка върху доходите с местната власт. Така ще има финансова обезпеченост, която да доведе до възможност за изпълнение на повече функции. За жителите е важно да могат да получават услугите, от които се нуждаят по места, бързо и качествено, да бъдат уеднаквени стандартите. Мисля, че повече правомощия на местната власт биха допринесли за това. 

- Какви са перспективите за младите хора в общината? Имат ли възможности да работят и да се развиват тук, в Правец?

- Мерките за подкрепа на младите хора трябва да са дългосрочни, надпартийни, държавнически, обвързани с цели и финансиране за години напред. Трябва младите хора да виждат перспектива за професионално развитие и социална сигурност по места, да имат стабилни доходи, възможност за добро образование за децата, добра инфраструктура и екологична среда. Когато тези условия са създадени, младите сами ще направят своя избор. От няколко години има тенденция младите семейства да избират Правец за мястото, където да отглеждат и да възпитават децата си. Това е признание, че работим в правилна посока.

- Как се развива местният бизнес? Има ли инвестиции, които да влизат в общината?  

- В последните три години се появиха няколко нови производства, а близостта ни до столицата оказва добро влияние върху намирането на персонал с подходяща квалификация. Независимо че местните фирми работят добре, много фермери обработват земя в селата на общината. Трябва да има държавна политика за регламентиране на тези процеси. Говорим за държавата като регулатор, в проекта "Визия за България" това е залегнало в раздела "Секторна стратегия за привличане на инвестиции в страната". Тук е заложено разпределение по сектори, към които приоритетно следва да се насочват инвестициите в България: електротехника и електроника, информационни и комуникационни технологии, земеделие и хранително-вкусова промишленост, и др., и на тази база да се развиват производства - конкурентни, с гарантиран оборот, като се дава възможност и за традиции в подготвянето на кадри.

- Как се развива днес Правец? Кои са приоритетите и с какво може да отличите своята община?

- Правец има много интересни дадености, за да бъде това, което е днес - търсена туристическа дестинация и един от най-привлекателните за живеене малки градове в България. Именно съчетанието от развита социална политика, добри училища и близостта до столицата правят града и селата ни притегателни за много млади семейства и хора, които търсят уредена и благоустроена среда, добро образование, спокойствие и сигурност. 

Убеден съм, че за да бъде успешно управлението на една община, трябва да се обединят два основни аспекта в работата - благоустройство чрез правилна инвестиционна политика и граждански диалог, в съчетание с активна социална политика.

- Какво ново заложихте в развитието на социалната политика на общината?

- Община Правец е признат лидер и една от най-социалните общини в страната. Сигурно сме една от малкото, да не кажа единствената, община, която има работещи клубове за възрастни и хора с увреждания във всички населени места. В Правец функционира Дневен център за възрастни и хора с увреждания, сериозна е и дейността на звеното "Домашен социален патронаж", където ежегодно кандидатстваме и осигуряваме топла храна и по проекта "Обществена трапезария". Реализирахме проект за изграждане на защитени жилища и центрове за настаняване в Правец и с. Видраре. Те функционират успешно вече четири години. Имаме изградени Център за социална рехабилитация и интеграция, Център за настаняване от семеен тип за стари хора, работим и по проект "Предоставяне на социални услуги" за хора с увреждания и лица над 65 г. с ограничения или в невъзможност за самообслужване. През 2018-а по последната програма се предоставя грижа в дома за 50 възрастни хора. 

Водим активен диалог с обществеността. Имаме действащи консултативни съвети към кмета на общината и към всички кметства в селата. Много конструктивен е диалогът ни с домоуправителите на жилищния комплекс, с младежкото сдружение. Имаме много съвместни инициативи с местното туристическо сдружение, с местните фирми. Като цяло това е идеалната обратна връзка, която измерва какво сме направили, колко то е полезно и какво още трябва да свършим. Мисля, че това е вярната формула, така се постигат добри и дългосрочни резултати.

 

 

Популярна туристическа дестинация

Три са велоалеите, изградени в град Правец, четири са екопътеките в общината, които са атрактивни за местните хора и гостите на района. Най-сериозен туристически интерес предизвиква къщата-музей на държавника Тодор Живков, където се намира колекцията с подаръци, получавани в качеството му на държавен глава, споделя г-н Гунински.

Правец успешно се развива като популярна туристическа дестинация. Комплекса РИУ Правец Резорт и голф комплексът край езерото привличат много туристи. Спортният комплекс също работи добре, казва кметът. Тук провежда лагерите си българският национален отбор по футбол. Тренировъчни лагери организира и Българската федерация по лека атлетика, тъй като двете лекоатлетически писти и съоръженията към тях предоставят отлични възможности. Неслучайно преди няколко години Правец бе домакин на Европейското първенство по бягане на 10 000 м, а догодина ще домакинстваме Балканските игри по лека атлетика, споделя Румен Гунински.

 

 

Образованието е приоритет

Образованието е един от приоритетите на община Правец, с гордост споделя г-н Гунински. Тук има отлични условия за образование на подрастващите - основно училище с традиции в учебно-възпитателната дейност и елитни средни училища. Много вложихме като средства в образователна инфраструктура от 2012 г. насам. Ремонтирахме детските градини, физкултурни салони, дворните пространства, класните стаи, санитарните възли, изграждаме спортни площадки в едно от учебните заведения, където се помещават основното училище и гимназията с преподаване на чужди езици "Алеко Константинов". Полагаме старание условията да са най-добрите.

До 2012 г. Правец бе и университетски град. От 2000 г. в продължение на 12 години се обучаваха студенти по бакалавърска програма "Бизнес администрация" към един от филиалите на "Сити Юнивърсити" - Сиатъл. Американският университет преустанови работата си в Югоизточна Европа и закри филиала в България. Въпреки това, казва кметът на общината, остана много добрата материална база и сега водим преговори с Техническия университет, за да отвори филиал към Факултета по компютърни технологии в Правец. Това би било изключително добра приемственост, имайки предвид, че в Правец се намира Националната гимназия по компютърни технологии и системи, тук завършват средно образование над 100 деца годишно. Тази гимназия е сред най-предпочитаните училища в България. Тук има ученици от всички области на страната - над 480 деца живеят в местното общежитие. Можем отново да бъдем център на технологиите или поне на подготовката на кадри за това, каквато слава Правец имаше през 80-те години на миналия век, споделя Румен Гунински.

 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 597

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 575

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 551

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 598

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ