19 Април 2024петък02:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Светини

Възкръсналият епископ

Православният храм на името на Висарион Смоленски е истинска обител за всеки, който търси утеха, познание и мъдрост

/ брой: 30

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 1643

Съграждането на храм е свято дело, възвишено и пълни душата със светлина и възторг. Затова и, смятам, всеки българин с вълнение е следил през годините новините за строежа на черквата на името на Свети Висарион Смоленски в сърцето на Родопите. Така и ние, и след освещаването й на 2 юли 2006 г. все търсехме повод и път натам - да видим с очите си завършеното чудо. И най-сетне в началото на новата година тръгнахме към Смолян с очакване да зърнем отново обикнатите още от първи поглед гледки на просторния град, на дивната родопска природа, която топло го загръща отвсякъде. И с огромно любопитство за новото, което ще се открие пред очите ни в центъра на най-дългия град в България.
Пътувайки из цялата страна, пък и разхождайки се из столицата, сме събрали впечатления от много и най-различни стари и нови манастири, черкви, параклиси. Все по-често на много притегателни за сънародниците ни свети места още пред главните порти ни посреща дълъг списък от забрани. Някои стигат дотам, че дори една снимка за спомен в двора не може да си направиш. Сякаш вече свикнахме с ограниченията и смирено приемаме всеки диагонално пресечен знак. Нищо, че се намира в местата, където би трябвало да се чувстваме най-спокойни, свободни, просветлени и от които да черпим сили, упование, да се докосваме до възвишеното и да се наслаждаваме на сътвореното българско богатство от знайни и незнайни майстори и зографи.


Затова и още при вида на огромната внушителна постройка на черквата "Св. Висарион Смоленски" се подготвяме да се съобразим с изискванията там. Заставайки на площада пред православния храм - втори по големина у нас след "Св. Александър Невски", той ни респектира с чистите си форми и с размерите си. Разположен е точно срещу сградата на световноизвестния планетариум, от чието откриване тази есен се навършват 36 години, и който заслужава много страници да бъдат изписани не само за историята му, но и за нелекото му, но достойно настояще.
Около портите на храма не откриваме нито едно забранително указание. Има само две месингови табелки - на тях прегледно е посочено времето, през което храмът е отворен, както и часовете на сутрешната и вечерната служба. В преддверието ни посрещат любезно и ни оставят спокойно да разглеждаме. На въпроса може ли да направим снимки за спомен, не само че ни разрешават, но и включват осветлението, което плисва от огромните филигранни полилеи и храмът заблестява в цялото си великолепие.

Началото

Строежът на православния храм "Св. Висарион Смоленски" започва през 2002 г. Основният камък е положен на 7 април, когато пловдивският митрополит Арсений отслужва водосвет, а Тодор Батков подарява на бъдещия храм икона на Света Богородица, донесена от Ерусалим. В основния стълб на олтара са вградени мощите на Св. Марина, дарени лично от митрополит Арсений. Градежът е финансиран с частни дарения на стойност повече от 3,5 милиона лева, около 2/3 от които са предоставени от Тодор Батков и съпругата му Здравка. Те даряват и сбирка от 30 старинни икони. Храмът е осветен на 2 юли 2006 г. с многолюдно тържество. Присъстващите висши духовници, политици, общественици също поднасят икони в дар.

Сградата

Построена е по проект на местните архитекти Антон Тодоров и Николай Бечев, а конструктор е Ангел Бедров. Главният иконостас е от 3 части, висок 7 метра и широк 14 м, и е изработен от големия майстор на дърворезбата проф. Кънчо Цанев - автор и на митрополитския трон и други творби в черквата. 40-те икони са рисувани от 30 млади пловдивски зографи под ръководството на Елена Дечева и Дечко Дечев. Свети Виcaрион Смоленски е изобразен на две икони.
Общата площ на храма, който може да събере 500 богомолци, е 1840 кв. м. Основното помещение на сградата е с площ 382 кв. м, централният купол е с диаметър 17 м, а височината на камбанарията е 32 м. Черквата има 11 камбани, произведени от руската компания "ЗИЛ", най-голямата тежи 2 тона, а най-малката - 8 кг. Те се управляват от компютър. 11-те камбани на храма са уникални и с изобразените по тях образи на светци.
Към храма има неделно училище, синодална библиотека, параклис "Свети Тодор", дом за свещеника, както и книжарница за църковни артикули. Предвидена е и музейна сбирка до криптата. Към храма е открит младежки православен център "Чисти сърца". В преддверието е поставена урна за набиране на средства за изографисването на храма.


Светецът

Снимки авторката

Св. свещеномъченик Висарион Смоленски е епископ на Смолян по времето на султан Мехмед IV, жестоко убит от турците. Основни сведения за живота му се намират в "Исторически бележник" (в архива на Смолян), диктуван от Рада Казалийска (1821-1907) на сина й Христо Поппанталеев. За страшната гибел на епископ Висарион Смоленски (на 29 юли 1670 г.) пише в романа си "Време разделно" и писателят Антон Дончев. Канонизиран е през 1987 г. Всяка година на 29 юли Православната ни църква отбелязва този ден с богослужебна прослава на св. свещеномъченик Висарион епископ Смоленски, пише сайтът sibir.bg. На този ден в православните храмове се пее тропар на св. свещмчк. Висарион Смоленски, глас 4: Днес празнуваме паметта на светилника на нашата земя и с любов възхваляваме страдалец - той посрами злобата на безумните и верните в благочестието утвърди; нему сега всички с ликуване зовем: "Радвай се, отче наш Висарионе, молитвениче на българския род!"
 

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ