28 Март 2024четвъртък20:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Витамините, без които не можем

Ако съседката препоръчва, посъветвайте се с първо с лекаря си

/ брой: 167

автор:Аида Паникян

visibility 1539

Независимо дали става въпрос за витамини, минерали или фибри, най-добре е да ги набавяте от храната, вместо хапчета, препоръчват здравните експерти от медицинския сайт WebMD. Това, разбира се, може да бъде предизвикателство за някои по-възрастни българи и особено, ако не следват балансиран хранителен режим. Този израз може да стресира мнозина наши читатели, но, повярвайте, това не означава да харчите оскъдните си пенсии, за да купувате скъпи храни. Принципът е прост: „По малко от всичко, не прекалявайте с нищо, спомнете си какво са яли бабите и дядовците ви” (последното е от мен, а не от американските експерти!). И още нещо изключително важно: ако приятелка или съседка ви е казала, че взема такива или онакива хранителни добавки и витамини и се чувства на 20 или 30 г., непременно се посъветвайте с лекаря си! Той най-добре знае какви лекарства ви е предписал и как те си взаимодействат с различните витамини, минерали и прочее микроелементи, от които се нуждае човешкото тяло в различните възрасти и при различните хронични заболявания.

Ето и мнението на експертите. 

С възрастта можете да започнете да губите повече 

калций

отколкото усвоявате. Това може да накара костите ви да се чупят по-лесно (т.е. да се появи остеопороза), особено при жени след менопауза. Калцият помага на мускулите, нервите, клетките и кръвоносните съдове да работят правилно. Жените над 50 г. и мъжете над 70 г. трябва да получат около 20% повече от останалите възрасти. Млякото, киселото мляко и сиренето са добри източници на калций. Около 800 мг калций е препоръчителната дневна доза за жени над 50 г. в България, която може да намали риска от фрактури и остеопороза. Не е без значение географската ширина, на която живеете, защото например скандинавците имат нужда от доста повече калций и витамин Д. При необходимост от едновременна употреба на калциеви добавки и някои антибиотици (например тетрациклини, флуороквинолони), антидепресанти, антиконвулсивни лекарства (например фенитоин), лекарства за щитовидна жлеза (левотироксин) и др. добре е да се вземат поне на 3 часа между отделните препарати, препоръчват от "Фрамар". Някои диуретици (хидрохлоротиазид) водят до хиперкалциемия и при едновременна употреба с калциеви добавки е налице повишен рискът от развитието й. Не се препоръчва едновременна употреба на калций с цинк, желязо или манган поради риск от повлияване в усвояването им (препоръчва се интервал от поне 3 часа при приема на отделните добавки). 

Човешкото тяло се нуждае от 

витамин Д

за да абсорбира калция. Т.е. той е транспортьорът на калция до кръвта. Затова ги приемайте в тандем, за да предотвратите остеопорозата. Витамин Д помага на мускулите, нервите и имунната система да работят правилно. Повечето хора получават малко витамин Д от слънчевата светлина. Но тялото е по-малко способно да преобразува слънчевите лъчи във витамин Д с напредване на възрастта. Тлъстите риби като сьомга, скумрия и сардини са добър източник на този витамин, който регулира над 2000 гена.

Половин час дневно на слънце е достатъчно, за да се синтезира в кожата необходимото количество от този важен витамин, отговарящ за здравината на костите и зъбите и за добрата работа на сърдечносъдовата система, както и за превенция на депресията. Не забравяйте, че 

слънцезащитните кремове пречат

за неговия синтез. Те предпазват кожата и трябва да се ползват, но поне няколко минути трябва да се лишим от тях, за да са здрави и костите. Ниските нива на витамин Д в кръвта повишават опасността от проблеми със сърцето, установява проучване на Университета на Канзас, публикувано в American Journal of Cardiology. Анализ на данни на 10 899 души показва, че 70% имат недостиг на витамин Д и са със значително повишен риск от сърдечносъдови заболявания. Учените установяват, че ниските нива на витамин Д водят до 2 пъти по-висок риск от развитие на диабет, 40% от високо кръвно и около 30% от кардиомиопатия (заболяване на сърдечния мускул). Витамин Д се набавя и от някои храни (яйца, масло, телешки черен дроб и др.), но основната роля за неговия синтез е на слънцето. 

Внимание! В ранната кърмаческа възраст недостигът на витамин Д се изразява с изпотяване, неспокойствие, намален мускулен тонус, характерно омекване на задната част на главата на бебето. При възрастните обилното изпотяване, особено по челото, без да има видима причина (горещо време, физическо натоварване, климакс) също може да е признак на недостиг на витамин Д.

Витамин В12

помага на кръвта и нервните клетки. Хората го получават от животински храни - месо, риба, яйца и млечни продукти. До 30% от хората над 50 г. имат атрофичен гастрит, което затруднява усвояването на някои храни. Антиациди, някои лекарства и операция за отслабване могат да допринесат за недостига на В12.

Тялото използва 

витамин В6

за борба с микробите и за производството на енергия. Той помага и за растежа на мозъка на бебето. С възрастта човек все повече има нужда от повече B6. Някои проучвания откриват връзка между високите нива на B6 в кръвта при възрастни и по-добрата памет. Но витаминът, изглежда, не подобрява умствените способности при хора с деменция. Нахутът е лесен и евтин източник на витамина, както и черният дроб, тлъстата риба, зърнените закуски.

Магнезият

отговаря за над 700 основни функции в човешкото тяло - например за пълноценния сън и успокояването на мозъка, за разграждането на глюкозата и превръщането й в енергия, за успокояване на мускулните болки (например 500 мг магнезиев глюконат могат да ви помогнат бързо да се отпуснете и намаляват мускулните спазми), балансира калция в кръвта, облекчава симптомите на предменструалния синдром.   

Проучване установява, че около 85% от бременните и над 60% от общото население страдат от недостиг на магнезий. Препоръчителната дневна доза е около 400 мг, но зависи от възрастта и пола. В 100 г oвeceни ядки се съдържат 129 мг от този минерал, в лeшници - 140 мг, в 100 г бял бoб или тъмен шоколад - 165-169 мг. 

Друг важен за функционирането на човешкото тяло елемент е 

цинкът

Мнозина недооценяват важността му, но той помага на обонянието и вкуса, бори се с инфекциите и възпалението, може да защити зрението ви и да се бори с раните. Например в в 6 стриди има 32 мг цинк, което е 200% повече от необходимата дневна доза. Добър източник на цинк са червеното месо (още една причина човек да не се отказва от червено месо!), бобът, нахутът, тиквеното семе, кашуто, бадемите. 

Селенът 

предпазва клетките ни от увреждане и инфекция и поддържа правилната работа на щитовидната жлеза. Този микроелемент поддържа мускулите силни и дори се твърди, че може да помогне за предотвратяване на свързани с възрастта заболявания като деменция и някои видове. Любопитно е, че до 1957 г. е смятан за токсин, но съвременни проучвания показват, че приемът на подходящи количества има огромно значение за здравето. Според американски учени само 1-2 бразилски ореха на ден са достатъчни организмът да получи необходимия селен. В една ядка (5 г) се съдържат 137% от препоръчителния дневен прием, 50% в 140 г пиле, 44% в две големи яйца, 62% в 56 г слънчогледови семки. Любопитно е, че селенът подпомага растежа на косата, но когато се предозира, води до косопад, както и до гадене, повръщане, световъртеж, мускулна треска.

Вероятно знаете, че 

фибрите

са полезни. Но с напредване на възрастта са още по-необходими на организма, защото помагат за предпазване от инсулт, понижават холестерола и кръвната захар. Затова медици препоръчват дневно жените над 50 г. да консумират поне 21 г фибри, а мъжете - 30 г.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ