01 Ноември 2024петък01:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Власт в наследство

/ брой: 179

автор:Дума

visibility 901

Кели Макнамара
Франс прес


Новата министър-председателка на Тайланд ще се включи в дългия списък на жени в Азия, издигнали се във властта благодарение на роднински връзки. Тази тенденция според анализаторите в никакъв случай не е знак за победа на равенството между половете.
Инглук Шинаватра, дебютантка в политиката, стана известна, след като нейният брат, бившият премиер Таксит Шинаватра, който в момента е в изгнание, я постави начело на листата на опозиционната партия "За Тайланд" на изборите от 3 юли, представяйки я като свой клонинг. Този светкавичен възход, който я направи първата жена ръководител на тайландското правителство, не е изключение в Азиатско-Тихоокеанския район. Там много дами се издигат във властта благодарение на името си, често след смъртта на някой член от своето семейство.
През 1960 г., след убийството на съпруга й, Сиримаво Бандаранайке става премиер на Шри Ланка. Тя е първата жена в света, която заема този пост. В Индия Индира Ганди върви по стъпките на своя баща Джавахарлал Неру. Също и пакистанката Беназир Бхуто и индонезийката Мегавати Сукарнопутри. В Бирма Аун Сан Су Чжи щеше също да поеме щафетата от своя баща, герой от борбата за независимост, ако хунтата беше признала победата й на изборите през 1990 г.
Според анализаторите този феномен е по-скоро свързан с хегемонията на политическите династии в региона, отколкото със засилване на равенството между мъжете и жените. От традиционните азиатки "не се очаква да бъдат политически лидери" в регион, доминиран от патриархална "мачовска" култура, коментира Пол Чамбърс, изследовател от университета Паяп в провинция Чианг Май в Тайланд. При слабо утвърдените политически партии, оставящи могъщите фамилии да управляват, се създават благоприятни възможности за жените. Но само в краен случай. Тези династии предпочитат да се доверяват на семействата си и "когато мъжете - лидери на политически партии, нямат подходящ роднина мъж, те се обръщат към своите дъщери", добавя той.
Някои мъже също са се издигали във властта по този начин, отбелязва Бриджит Уелш, преподавател по политически науки в Сингапур. Такъв е например съпругът на Бхуто, Асиф Али Зардари, сегашният президент на Пакистан. Политически династии има на други места, но в Азия нито една жена не се е издигнала до върховете на властта по друг начин. В Тайланд победата на фотогеничната бизнес дама Инглук, заедно с лозунга "Таксин мисли, партията "За Тайланд" действа", беше възприета по-скоро като успех за брат й, отколкото като напредък за феминизма. И ако тайландките заемат важни постове в бизнеса, те са едва 13 процента от депутатите в парламента, съставен след последните избори от 2007 г. според Интерпарламентарния съюз.
В света представителството на жените в парламентите е 19,5 процента, а в Азия - 18,3 процента, според организацията на парламентите по целия свят. Избирането на жена на висш държавен пост в никакъв случай не е гаранция за промяна в нагласите на населението. Въпреки че в историята на Пакистан и Бангладеш присъстват силни жени в управлението, според изследване от 2007 г. на социологическия център "Пю", над 50 процента от пакистанците и бангладешците смятат, че мъжете са по-добри ръководители. "Азия все още няма своята Маргарет Тачър", коментира Чамбърс. Въпреки всичко нещата се променят малко по малко. Например в Тайван водачката на опозицията - Цай Инвън, която не разчита на подкрепа от роднини, е кандидатка за президентските избори през януари 2012 г. "След като са видели жени във властта, азиатските избиратели са все по-склонни да приемат повече дами в политиката. Затова е време за по-голямо женско присъствие в азиатската политика", прогнозира Чамбърс.


Тайландският парламент избра за министър-председателка Инглук Шинаватра, сестрата на бившия премиер в изгнание Таксин Шинаватра. Досегашната бизнес дама бе единствен кандидат да оглави новото правителство. Тя спечели 296 гласа при гласували 496 от общо 500 депутати. 44-годишната Шинаватра, чиято политическа кариера започна преди около три месеца, трябва да получи одобрението на крал Пумипон Адулядет, преди да встъпи официално в длъжност.
Главното предизвикателство пред новия премиер на Тайланд ще бъде да се опита да възстанови стабилността в кралството, разтърсвано от периодични масови протести след държавния преврат, който свали от власт Таксин през септември 2006 г. Друга задача на Инглук ще бъде да помири бедното население на северната и североизточната част на страната, което до голяма степен подкрепя Таксин, и елита в тайландската столица, гравитиращ около кралския дворец и мразещ Таксин.
Откакто спечели вота, Инглук непрекъснато повтаря, че решенията за бъдещето на Тайланд се взимат в страната, а не в Дубай, където е Таксин. Според източници, близки до "За тайландците", Таксин обаче си остава главен финансов донор на тази партия, както и неин фактически лидер.
Инглук е завършила висшето си образование в университета в Чанг Май, специалност политически науки. Има магистърска степен в същата област от университета на щата Кентъки, САЩ. Анализатори описват новата министър-председателка като човек с бърз ум, който бързо взема решения и умее да постига компромиси.
Инглук обеща повишаване на минималната заплата, която сега е 300 бата (10 долара) на ден. Това ще е първият й препъникамък като премиер, защото бизнесът вече се обяви срещу тази стъпка.

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ