13 Юли 2025неделя05:41 ч.

Внесоха първия вот на недоверие към ГЕРБ

Ако днес хората си казваха думата за здравната система, 41% щяха да са за махането на кабинета, заяви председателят на КБ Сергей Станишев

/ брой: 226

автор:Искра Милева

visibility 2315

Със 76 подписа и три страници мотиви вчера в деловодството на парламента бе внесен първият вот на недоверие към правителството на Бойко Борисов. Точно в 10 сутринта председателят на ПГКБ Сергей Станишев, зам.-шефът на ПГ на ДПС Лютви Местан и депутати от двете групи внесоха вота.
Смяната на здравния министър не променя мотивите ни - вотът е за съсипването на здравната система, заяви след това Станишев. Той допълни, че вотът изразява в голяма степен мнението на хората и цитира социологическо проучване. Ако днес имаше народен вот и темата бе здравеопазване, 41% от хората щяха да са за свалянето на кабинета, 32 на сто щяха да са против, а 27% - въздържали се, изтъкна Станишев.
"Миналата година избирателите качиха на власт ГЕРБ с мандата да управлява страната, включително да коригира грешките на предишните управления. Те не качиха Бойко Борисов, за да се оправдава безконечно с тежкото наследство", заяви Лютви Местан. Тази митологема е "поовехтяла", а точно в сферата на здравеопазването и "много уязвима", смята той. Зам.-председателят на ДПС обърна внимание, че за 4 години управление "омразната Тройна коалиция не допусна нито едно забавено плащане в нито една българска болница". Точно обратното - разшири се достъпът до здравеопазване и бяха вложени много средства за модернизиране на болниците, продължи Местан. Бяха инвестирани толкова средства, колкото, убеден съм, настоящият кабинет, ако мандатът му се окаже пълен, няма да може да постигне за цели четири години управление, каза още той.
"Българската държава е на 1300 години и все е оцеляла. Мисля, че народът ще оцелее, ако си тръгне и този кабинет. Не само мисля, а съм сигурен в това. Кой ще управлява, ще зависи, ако има предсрочни избори, от волята на избирателите", заяви Сергей Станишев в отговор на въпрос дали двете партии са готови да застанат начело на страната, ако това правителство падне. Да разбирам ли, че един министър-председател трябва да се чувства комфортно във властта само когато се носи на гребена на народната любов, отговори Лютви Местан.
Шест са основните мотиви за вота. Освен  провала и финансовата дестабилизация на здравната система в документа е записано още, че са нарушени конституционни права на българските граждани, които поставят в опасност живота и здравето им. Отсъства дългосрочна стратегия, налице е нормативен хаос, непоследователност в управленските решения и действия, има неефективен контрол. Четвъртият мотив са кадровите провали в резултат на безпрецедентни политически назначения в системата. Отбелязва се, че има "конфликт на интереси и обслужване на лични и корпоративни и лични интереси". Документът завършва с мотива за демотивация и накърняване на достойнството на работещите в здравната система.

На Волен му се привидяха лешояди


Изработил съм си усет за това какво става, подозрително заяви от трибуната Волен Сидеров. Той обяви, че лешояди имало и от ляво, и от дясно, но "Атака" нямало да допусне да има политически трупове. Сидеров изведнъж прескочи към ЧЕЗ и М-Тел, а накрая призова Борисов да събере повече кураж и да не предава усилията и вложената пет години енергия от "Атака". "Трябва да се направи нещо радикално, съберете кураж, г-н Борисов. Не ни предавайте. Да живее България!", изрецитира Сидеров и си седна.

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ