02 Юни 2024неделя18:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вноските по отсрочени кредити поскъпват

Банките тихомълком вдигат таксите за обслужване

/ брой: 118

автор:Дума

visibility 576

Вноските за обслужване на отсрочени кредити ще поскъпнат с до 20 лв. заради по-дългия период на плащането на лихви. Това прогнозира кредитният консултант Тихомир Тошев пред БТВ, след като в понеделник приключи срокът, в който банките приемаха документи за отсрочване на кредити заради кризата по правилата, гласувани от Европейския банков орган и приети и от Асоциацията на банките у нас.

Над 100 000 са подадените молби от граждани и фирми за отсрочване, одобрените са около 80 000. Това е нормално, след като през март дойде извънредното положение, част от бизнесите затвориха, мина се на работа от хоум офис и видяхме над 100 000 безработни, каза Тошев. По думите му повечето клиенти на банките са поискали отсрочване за максималния срок от 6 месеца. Дори сега, след като срокът за отсрочване по единните правила е изтекъл, кредитополучателите пак могат да се обърнат към банките си, ако изпитват някакви затруднения. Банките са много гъвкави да подпомогнат затруднените си клиенти, всяка ще предложи нещо подходящо за този клиент, за да се справи с проблемите, смята Тошев.

За последните четири месеца банките са увеличили таксите, които събират от клиентите си, общо с 4%. Най-голям ръст е отбелязан през април - 1,7%, а увеличението е засечено и от статистиката през индекса на потребителските цени за месеца. Проверка на "24 часа" показва, че почти всеки месец десетте водещи търговски банки у нас променят тарифите си. Те не се съобщават на клиентите, а се обявяват като съобщения на техните сайтове. Тъй като най-често не се правят сравнения с предишни месеци, хората, особено тези, които не са ползвали дадена услуга, трудно засичат какъв е размерът на увеличението. Таксите за обслужване на гише продължават да поскъпват, докато за онлайн банкиране намаляват.

Най-използваните банкови услуги - такса за откриване на сметка, такса за месечно обслужване и такса за закриване на сметка, са с най-често променящите се размери. Някои банки вземат високи такси за закриване на сметки, чийто среден размер вече се движи около 3-6 лв. Има и такива, при които тази операция струва 9 лв.

Други разчитат на месечното обслужване, което варира от 2,80 до 3,20 лв., а при две банки сумата е с още 0,30 лв. по-висока и стига до 3,50 лв. Други банки държат безплатни откриването и закриването на сметките, но в замяна на това са качили таксите за поддържането им до 8-12 лв. на месец. Само в три от 10-те трезора трите основни операции са безплатни за техните клиенти. Най-големи различия между банките има при таксите за дебитни карти - те са безплатни при 3 трезора, при 5 услугата струва между 8 и 12 лв., една от големите банки иска 15 лв. и друга - 40 лв.

Някои трезори са въвели нови такси. Така например електронните портфейли, чрез които преводи към чужбина бяха безплатни при повечето банки, вече извършват тази услуга срещу 1,80-2,20 лв. Други искат "такса преместване" при разсрочване на заеми, която бе въведена заради акцията по отсрочване като част от мерките за подпомагане на хората и бизнеса срещу кризата, която най-вероятно ще остане постоянна. За сравнение, откриването на сметка към декември 2019 г. струваше средно 1,94 лв., за закриване на сметка - 3,15 лв., а внасянето на определени суми беше без такса. Тегленето до 1000 лв. в банков офис струваше около 2,26 лв. Преводите на суми към друга банка се правеха средно срещу 3,40 лв. Средните такси по операции струваха около 1,10 лв., ако са наредени онлайн, и 3,25 лв., ако нареждането се дава на гише. Тенденцията да се стимулира онлайн банкирането продължава и през тази година, като разликата между повечето операции, разпореждани на гише и онлайн, вече е над 3,5 пъти.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ