Вода за близо 300 млн. лева се прахосва всяка година в България се твърди в информация на КЕВР, съпътстваща решение на регулатора за това как ще се определят цените за периода от 2027 до 2031 година.
Оказа се, че ВиК секторът в България продължава да търпи огромни загуби. Над 60% от подадените количества вода не достигат до крайните потребители, а се губят. Тези загуби се делят на два вида - заради аварии, течове и амортизирана мрежа и търговски заради неточни измервания, незаконно ползване и несъбрани приходи. Поне 120 млн. куб. м за водоснабдяване и 79 млн. куб. м за канализационни услуги не се заплащат.
Данните показват още, че едва 32,8% от водоснабдителните системи имат постоянно измерване на налягане и дебит, а само половината от водомерите са технически изправни.
Това са и причините КЕВР да реши за периода от 2027 до 2031 г. методът, по който да се смятат тарифите за вода и да се изготвят бизнес плановете на ВиК дружествата, да е на принципа на горна граница на цените.
При него водният регулатор определя тарифи за ВиК услугите за първата година и одобрява цени за всяка от следващите пет. Те се коригират в края на ценовия период с инфлацията, а тя е намалена с коефициент, който се пресмята по формули. Той отчита как е подобрена ефективността на ВиК операторите, разликата между одобрените и действителните разходи, както и прогнозните и реалните харчове за ток, наслагват се и инвестициите за постигане на годишните показатели за качеството на услугите към прогнозните.
Смята се, че по този начин комисията осигурява предвидимост на цените както на ВиК операторите, така и на потребителите през тези пет години. Методът се използва през последните два регулаторни периода и е натрупана практика по неговото прилагане.