15 Май 2024сряда20:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Едно наум

Водата ли е божествена магия на живота?

Защо това толкова незабележимо и обикновено, а в същото време безценно и незаменимо благо все още "крие" своите тайни, макар че присъства във всяка човешка дейност

/ брой: 68

visibility 2569

Пенка Исаева
       
22 март - Световен ден на водата. Чества се от 1993 г. по идея на ООН и всяка година се посвещава на определена тема - за 2014-а: "Вода и енергия". Защото по данни на Световната банка 90% от производството на енергия изисква вода, а до 2035 г. потреблението на енергия в света ще се увеличи с 50 на сто, което ще увеличи необходимото за това количество вода с 85%.
Днес все още 2,8 млрд. души по света имат големи затруднения поради недостиг на вода, а 2,5 млрд. са с непостоянно или никакво електричество. Тази година Световният ден насочва вниманието и към климатичните промени, които засягат както водния, така и енергийния сектор.


Всички знаем колко много вода има на нашата Земя - на нея се падат около 71% от площта й, но въпреки това съвсем малка част от тази вода е достъпна за ползване от човечеството, а още по-малка част е с качества, които да я правят годна за пиене и за употреба в бита. 97% от водата е солена, морска, 2,4% са ледници и само 0,6% е сладководна - реки и езера. В същото време е известно, че всеки човек има нужда от 2-4 л питейна вода на ден, а за производството на храна за хората също е необходима много вода.
Всъщност, даваме ли си сметка, че почти всяка човешка дейност е свързана с употреба на вода - в промишлеността, селското стопанство, всекидневието и бита? Сега на планетата живеят повече от 7 млрд. души, но те ще станат 9 млрд. до 2050 г. За да се осигури храна за толкова население, най-напред трябва да се осигури вода за производството на тази храна. И което е по-важното - следва да се произвежда повече храна, но с по-малък разход на вода. При това ООН обяви достъпът до чиста питейна вода и санитария за основно човешко право.
Най-важното въздействие на променения климат е върху водните ресурси. В Средиземноморския район, в който е и България, прогнозите са до 40% спад на средногодишните валежи. Други застрашени райони са полупустините в Северна и Южна Америка, Австралия и Южна Африка. Тъй като в тези райони, подложени на "воден стрес", засушаването ще се задълбочава,  ще последва недостиг на водата за производство на храна, а и за пиене. Промяната на климата на Балканите ще доведе също до задълбочаване на засушаването през лятото, но ще  повиши рисковете от наводнения особено през зимата.  
Сушата и наводненията причиняват най-значимия  недостиг на вода. Сушата е тихият убиец, който прави невъзможно производството на храна, тя е взела най-много жертви в сравнение с всяко друго природно бедствие. В Азия и Африка живеят най-много хора, директно изложени на системен глад. От недостиг на вода страдат почти всички страни и повече от 40% от населението на света живее на такива територии. До 2025 г. 2/3 от населението ще живее в такива райони. Южна и Източна Азия и Близкият изток са изчерпали напълно своите възможности за разширяване на поливните си площи, а населението им, както и потребностите им от храна, продължават да растат.
                                                                Произход - неизвестен
    
Водата е неизмеримо наше благо, тя е основа на живота, но и досега все още е мистерия как се е  появила на Земята. Като оставим настрана теорията за божествения й произход, много от изследователите смятат, че водата не се е породила на Земята, а е била "донесена" от далечния край на Слънчевата система. Това станало по време на силни сблъсъци на планетата ни с други обекти малко след оформянето й. За доказателство учените привеждат факта, че водата би се изпарила по време на образуването на Земята от все още твърде силното младо Слънце.
Другата възможност за произхода на водата е астероидният пояс - областта от стотици хиляди астероиди между вътрешните и външните планети от Слънчевата система, който в момента се изследва.
Все пак по последни научни данни от 2010 г. Земята е била пълна с вода още при раждането си. Английски и американски учени доказват, че зърната прах, от които е формирана Земята (праховата мъглявина около младото Слънце), са били здраво свързани с водата и биха могли да задържат нейните молекули, независимо от високите температури.
Английските учени създават компютърни модели на зърна прах от оливин - общ минерал за нашата Слънчева система и прашинките мъглявина около звездите - и изчисляват какво се е случило, когато водните молекули се прикрепят към неравните повърхности на тези пухкави зърна. Процесът освобождава много енергия, което означава, че голяма част от енергията ще е необходима, за да се отделят молекулите (ето за какво е послужила високата температура на младото Слънце - за образуване на морета и океани).
Според моделите зърната прах могат да задържат водата до температура 630 градуса - достатъчно висока, за да я запазят по време на формирането на Земята. И тъй като планетата ни се образува от прах, налягането и температурата са нараснали достатъчно за отделянето на водата от прашинките, при което възникват реки и океани.
Но това не е единственият източник на нашата вода. Някои астероиди се знае, че са богати на вода, а част от тях неизбежно биха се разбили в Земята по време на ранните хаотични дни на Слънчевата система. Предстои да се определи колко вода е въведена по различните механизми.

  Уникални свойства и странно поведение
      
Водата едновременно е и проста, и сложна.  В обикновени условия е безцветна прозрачна течност, без вкус и мирис. Както всички знаем, изградена е от два атома водород и един - кислород, обаче  съединени със специални ковалентни връзки, които  я превръщат в молекула с магически свойства. Именно тези връзки позволяват на молекулите на водата да се "обединяват" в групи или в т. нар. клъстери, т. е. молекулите на водата се самоорганизират, като й "позволяват" да се държи "странно".
Тя е единственото вещество на Земята, което може да съществува в три различни състояния: течно - вода, твърдо - лед, газообразно - водни пари. Плътността на водата е максимална при 4 градуса по Целзий, като с понижаване на температурата започва да се повишава. Това уникално нейно свойство прави възможно съществуването на живот в реките и езерата - в противен случай тези малки водоеми ще са замръзнали до дъното през зимния период и биха унищожили целия живот в тях.
Водата притежава огромна топлоемкост, благодарение на която топлите океански течения затоплят северните райони на планетата, пренасяйки топлината от топлите географски ширини. Високото повърхностно напрежение на течната вода и капилярните сили осигуряват достъпа на хранителните вещества от корените на дърветата до короните им, издигайки се на съответната височина на дървото.  
Най-странното свойство на водата е, че

може да помни, т.е. притежава памет
                                                        
Това откритие е направено при много мистериозни обстоятелства, случили се през 1956 г. някъде в Югоизточна Азия в секретна военна лаборатория, в която са разработвали бактериологично оръжие за масово поразяване. Когато неговите свойства се обсъждали на многочасово секретно съвещание, внезапно то било прекъснато от неочаквано събитие - всички участници били откарани в болницата с разстройство от тежко хранително отравяне.
Проведеното разследване не открило причината - учените не били употребявали нищо освен водата от гарафите на масата. Тествали водата - никакви вредни примеси. Записали в отчета:  "Причината за отравянето е обикновената вода". Двадесет години по-късно била изказана фантастичната хипотеза, обясняваща непредсказуемото "поведение" на водата:  тя има... памет!? Проведените експерименти в много държави показват, че водата възприема и запаметява всяко действие, което става около нея. Достатъчно е тя да се докосне до някое вещество, за да "разбере" свойствата му. 
Тя записва всичко, което чува, вижда и усеща, т.е. реагира като нервна система. Емоциите на човека - положителни или отрицателни - въздействат най-силно на водата. Японският учен д-р Емото доказва, че добрите думи са по-силни от лошите. Любовта повишава енергетиката на водата и я стабилизира, а агресията я понижава. Целта на експеримента, който той провел, била да намери думата, която най-добре пречиства водата. Оказало се обаче, че това не е една, а съчетание от две думи - "Любов" и "Благодарност".
Хомеопатията се базира именно на паметта на водата. Според нея слаб разтвор на лекарствен препарат може да окаже лекарствен ефект върху организма и да съхрани свойствата на разтвора от първоначалната концентрация, дори когато коефициентът на разреждане е толкова голям, че в разтвора не е останало нищо друго освен молекули на водата.
Може да заредите водата с вашата енергия, като е добре да го правите всяка сутрин. Налейте в стъклена чаша вода, поставете ръката си върху чашата (на около 2 см), мислете си нещо позитивно. Намислете си желание, постойте така 1-2 минути и водата ви е заредена с вашата енергия. Изпийте я бавно, с наслада.
                                                                Лечебни свойства

Предците ни явно са знаели за особените проявления на водата, защото са превръщали обикновената вода в лековита, използвайки сребърни съдове. Проф. Рой от Пенсилванския университет казва, че засега това е най-добрият произвеждан някога антибиотик. Дотолкова добър, че войските на САЩ в Афганистан и Ирак използвали сребърна вода - нейните атоми унищожават всички микроорганизми в раната.
71% от човешкото тяло е вода - именно тя осигурява нормалната работа на всяка една негова клетка. Хроничният недостиг на вода в човешкия организъм води до разстройства и болести. Водата е най-древното лекарство - с нея както още Буда, така и нашият Петър Дънов-Учителя са лекували хората. Старата система на оздравяване според каноните на аюрведа е строго регламентиран прием на гореща вода - това предотвратява образуването на вредни токсични вещества, които се натрупват в организма на човек, водещ нездравословен начин на живот.
Както учи Петър Дънов, за да сте здрави, изпивайте по 2-3 л чиста гореща вода, разпределена равномерно през деня и изпита бавно на глътки.  Снежната вода пък притежава загадъчен целебен ефект. И досега не е ясно защо приемането й намалява скоростта на протичане на заболявания на бъбреците, стомаха и черния дроб. Пространствената структура на молекулите на снежната вода обаче е най-близка до структурата на водата в клетките на човешкото тяло - може би точно на това се дължи високият й терапевтичен ефект.
Специалисти са на мнение, че бързата умора, лошото настроение, нервността, болестите - всичко това е резултат от негативното биоинформационно въздействие. Затова е толкова важно какво говорим, тъй като думите влияят на всичко около нас. Да помним, че с лошите си мисли човек може да отрови всичко, което съдържа дори и незначителни количества вода. Днешните бури, урагани и природни катаклизми са реакция на водата към общото замърсяване на енергоинформационната среда. Така водата връща на света заложената в нея информация. 

                                                                 Водна енергия

Енергията на водата - под формата на кинетична енергия или термални разлики - може да се впрегне и използва. Тъй като водата е 800 пъти по-плътна от въздуха, дори и бавно течащите потоци или морското вълнение могат да произвеждат значителни количества енергия. Има много форми на водната енергия, обикновено тя обаче е понятие, запазено за големите водноелектрически централи.
Енергията на морските вълни - те карат големите понтони да се издигат и да падат надолу, оставяйки район с редуцирана височина на вълната в "сянка". Енергията на вълните вече започва да се комерсиализира.
Приливите идват, увеличават равнището на водата във водния басейн и след това отливът го намалява. Ако водата в басейна се оттича, въртейки турбина, се получава електроенергия.
Добив на електроенергия може да става и с турбини, които са монтирани под водата.
При преобразуването на термалната енергия на океанската вода се използват температурните разлики между по-топлата вода на повърхността и по-студената в недрата на океана. Този вид добив на енергия не е тестван още за работа в по-големи мащаби.
                      

Най-най-най...


+ Първата в света електроцентрала, която произвежда енергия от вълните, е в Португалия, открита е през 2006 г.
+ От 1967 г. най-голямата централа за производство на електроенергия от приливите и отливите, разположена до Монт Сейнт Мишел във Франция, произвежда 600 млн. квч годишно.
+ Най-голямата водноелектрическа централа в света е на язовира "Трите гърла", който се намира по средата на течението на река Яндзъ, в Китай. Изграждането на ВЕЦ-а, започнало през 1993 година, струва около 26,36 милиарда долара. След пускането му на пълна мощност той трябва да произвежда 84,7 млрд. киловатчаса електроенергия годишно.
+ Водноелектрическата централа Итайпу е най-голямата разработка от този род в действие в света. Построена е през периода 1975-1991, като съвместна разработка и резултат на усилията и работата на две съседни страни - Бразилия и Парагвай. Производствен капацитет 14 000 мегавата.
+ С генераторна мощност 864 мегавата ПАВЕЦ "Чаира" е най-голямата помпено-акумулираща централа в България и в цяла Югоизточна Европа.
                                                                                                      

      Изящната кристална решетка на чистата изворна вода

ВЕЦ Итайпу в Бразилия произвежда над 94 млрд. квтч годишно

Откритата наскоро 250-мегаватова ВЕЦ на река Нил в Уганда

 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 478

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 487

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 468

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 416

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 460

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ