29 Март 2024петък11:09 ч.

Снимка FIVB

Волейболистите обърнаха Нидерландия с 3:2 за втори успех в Лигата на нациите

visibility 102

Волейболистите на България постигнаха втора победа в турнира Лигата на нациите. В Римини селекцията на Силвано Пранди обърна Нидерландия с 3:2 гейма ( 25:18, 18:25, 17:25, 25:22, 15:13) в мач от 9-ия кръг в Римини.
България игра отново без контузения си капитан Цветан Соколов, както и без други двама състезатели с травми – Мартин Атанасов и Стефан Чавдаров.
Страхотен първи гейм изигра Аспарух Аспарухов, а влезлият като диагонал Денис Карягин промени хода на 4-ия гейм, а след това и донесе успеха в тайбрека.
България поведе с 4:2 в началото на двубоя. Нимир Абдел-Азиз би сервис в аут и 6:4. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 в полза на България. Ас на Светослав Иванов направи резултата 9:5 и принуди Роберто Пиаца да вземе прекъсване за Нидерландия. Аспарух Аспарухов хвана на единичен блок Нимир Абдел-Азиз 10:5. Нов ас на Светослав Иванов - 11:5. Пайп на Аспарух Аспарухов и 12:6. Блокаут на Аспарух Аспарухов - 13:6. Роберто Пиаца взе втория си таймаут в първата част за "лалетата". Радослав Парапунов изведе България напред с 6 т. при второто техническо прекъсване - 16:10. Георги Сеганов пусна майсторски топката в полето на съперника - 18:13. Великолепно спасяване в защита даде възможност на Николай Колев да запише точка за 19:14. Отлична атака на Аспарух Аспарухов от зона 4 и 20:15. Ас на Георги Сеганов и ас на Аспарух Аспарухов изведоха България до геймбол при 24:17.  Сгрешен начален удар на Нидерлания донесе успех на България в първата част с 25:18.
Аспарух Аспарухов записа 9 точки (1 ас, 1 блок) и уникалния 88% ефективност в атака.
Звездата на "лалетата" Нимир Абдел-Азиз, който е и реализатор №1 на Лигата на нациите записа в първата част едва 3 точки в първата част.
Втората част започна изключително равностойно. Радослав Парапунов изравни резултата при 6:6. Ас на Роберт Андринга даде преднина на Нидерландия от 8:7 при първото техническо прекъсване на втория гейм. Станислав Иванов игра с тройната блокада за 11:13. ефективно пусната топка от Георги Сеганов - 12:14. Нидерландия поведе с 16:14 при второто техническо прекъсване. "Лалетата" поведоха с 20:17 и Силвано Пранди взе прекъсване за България. Ас на Роберт Андринга и мощна атака на Нимир Абдел-Азиз и нов ас на Роберт Андринга - 23:17. Двойна нидерландска блокада спря атака на Георги Петров за 24:17. Радослав Парапунов би сервис в аут и Нидерландия спечели втората част с 25:18. В нея Абдел-Азиз заби 7 точки, докато Аспарухов записа само една.
В третия гейм ас на Нимир Абдел-Азиз даде преднина на Нидерландия от 4:2. Радослав Парапунов намали до 4:5. Атака на Абдел-Азиз и 10:6 за "лалетата". Фабиан Плак направи разликата в полза на Нидарландия 5 точки при 12:7. Ас №2 за Нимир Абдел-Азиз и 16:9 за съперника при 16:9. Денис Карягин отигра успешно в атака за 10:16. Владимир Станков замени Георги Сеганов. Мощен сервис на Аспарух Аспарухов даде възможност на българската блокада да намали резултата до 14:20. Роберто Пиаца взе прекъсване. Троен блок спря атака на Светослав Иванов. Денис Карягин се появи в игра като диагонал и намали до 16:23. Владимир Станков би сервис в мрежата и Нидерландия спечели третата част с 25:17.
В началото на 4-ата част Абдел-Азиз би сервис със 124 км/ч и 4:2 за Нидерландия  Нов сервис със скорост 122 км/ч на Нимир Абдел-Азиз и 5:2. Николай Колев върна една точка с атака през центъра за 6:7. Недерландия поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване след атака на Бени Туистра. Денис Карягин намали до 8:9. Ас на Роберт Андринга - 14:11 за Нидерландия. Денис Карягин атакува перфектно от зона 2 за 12:14. Ас на Денис Карягин - 13:14. Роберто Пиаца взе прекъсване. България поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване. Две поредни успешна атаки на Денис Карягин и 18:16 за България. Нова перфектна атака на Денис Карягин от зона 2 за 20:18. Ас на Георги Сеганов - 21:18. Роберто Пиаца взе прекъсване. България стигна до геймбол при 24:21. Денис Карягин игра по блокадата, за да може националите да спечелят 4-ата част с 25:22.
В тайбрека нашите поведоха с 2:0. Нимир Абдел-Азиз изравни при 2:2. Остра атака на Николай Къртев в центъра - 3:2. България поведе с 5:4, след като Нимир Абдел-Азиз атакува в аут. Националите дръпнаха със 7:5. Атака в центъра на Николай Колев и 8:6. Двоен български блок Денис Карягин - Аспарух Аспарухов спря атака на Абдел-Азиз - 9:6. Денис Карягин отигра успешно от зона 4 - 11:8. При 9:11 Силвано Пранди взе прекъсване за България. Денис Карягин игра над тройна блокада от зона 2 по диагонала за 12:9. България поведе с 13:10, но Вилдебург заби ас за 12:13. Мощна атака на Денис Карягин изведе България до мачбол при 14:12. Аспарух Аспарухов донесе успеха с 15:13 и 3:2 гейма в мача!
Дебютантът Денис Карягин бе най-резултатен за България с 15 точки. Светослав Иванов реализира 13 точки, а с 12 точки остана Аспарух Аспарухов.
За Нидерландия Нимир Абдел-Азиз направи 29 точки, а 17 добави Роберт Андринга.
Преди това в третия  уикенд нашите загубиха от световния шампион Полша и от олимпийския първенец Бразилия с 0:3 гейма.
Двата тима водят с по 7 победи и 21 т. , а в момента играят помежду си. 7 успеха има и Словения, но е с 19 т.
Следват 4. Франция 6, 18 5. Сърбия 6, 16  Иран 5, 17 7. Русия 5, 17 8. Япония 5, 13 9. Германия 4, 13 10. САЩ 4, 12 11. Италия 4, 11 12. Аржентина 4, 11 13. Канада 2, 7 14. БЪЛГАРИЯ 2, 7 15. Нидерландия 1, 4 16. Австралия 0, 0.
Във вторник от 14.00 ч. България излиза срещу Аржентина, в сряда от 13.00 - срещу Сърбия и в четвъртък пак от 13.00 ч. срещу Русия в четвъртия "уикенд".