26 Април 2024петък23:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Време за отговорност - и за отговори!

Обсъждането и търсенето на верните отговори на истинските въпроси пред партията и страната, а не забързаното им замитане под килима ще допринесе за авторитета на БСП

/ брой: 183

автор:Георги Пирински

visibility 2530

    БСП пристъпва към предстоящите президентски избори със заявката не просто да ги спечели, а да започне да променя модела на управление на страната. Не би могло да има по-отговорна и задължаваща позиция, която изисква и съответното отговорно поведение, преди всичко от оперативното ръководство на партията в лицето на председателя на партията и на членовете на Изпълнителното бюро.
    Същевременно, през последните дни и седмици

 сме свидетели на пряко противоположни изяви

именно от по принцип най-отговорни членове на ръководството - най-малкото необмислени коментари на първия заместник-председател на партията; "хвърлени", но неприети (?) оставки на членове на Изпълнителното бюро; публични изявления, че на партията предстои да води "война на два фронта", че отново има "задкулисие" и "тясно ръководство" и т.н. Изяви, на свой ред предизвикващи разрушителни коментари за края на БСП като лява партия, за катастрофа на президентските избори и т.н.
    Кое в тази ситуация е отговорното поведение от страна на всеки искрено заинтересован от успеха на партията на предстоящите избори? Според едни, всяко критично мнение или повдигнат въпрос е проява на безпринципна егоцентричност или просто на интригантство, като призивът е да се мълчи. Според обратното разбиране, поначало е наложителна безмилостна критика на самото ръководство и неговите действия.
    И двете крайности са еднакво безотговорни - и спрямо десетките и стотици хиляди членове и симпатизанти на БСП, съхраняващи вярата си в лявата идея и в партията като неин носител, и спрямо значително по-широкия кръг български граждани, отвратени от сегашната власт на "ГЕРБ" и явно желаещи друго качество на управлението.
    Затова отново отговорът е в мярата, в обоснованото поставяне на изискващите най-отговорно обсъждане

въпроси, свързани с подхода към президентските избори

и с участието на партията в тях. Като например следните три.
    Първият - какви по-конкретно са параметрите на модела на управление и в частност на ролята на  президентската институция, с които се ангажираме като антипод на сегашното положение? Въпросът е свързан пряко с взаимоотношенията с очертаващия се партньор АБВ. В програмната си декларация тази партия се обявява за "коренна промяна на политическия модел у нас - засилване на президентските пълномощия". Още повече, че в изявленията си след срещата на 10-ти т.м. Георги Първанов заяви, че споделеното желание за промяна "...не е просто промяна във функционирането на самата президентска институция, но тя ще доведе и до дълбока промяна във функционирането на политическия модел в България."?!
Какво означава това и търсили ли са  представителите на БСП разяснения от съучастниците в срещата на 10-ти т.м.? Защото то очевидно предполага съществена промяна преди всичко на Конституцията. Такава промяна би ли включвала и институцията Велико Народно събрание -  институция, която според популярни напоследък твърдения едва ли не узурпирала народния суверенитет...   
Второ - как стои въпросът с формулата на участие? На националното съвещание в Габрово на 29-ти юли, в навечерието на Бузлуджа, председателят на БСП обяви, че "...на 14 август свикваме Национален съвет за определяне на формулата за участие в президентските избори..." След срещата миналата сряда, на 10-ти, Корнелия Нинова заяви, че по време на разговорите се е стигнало до общи позиции по формулата, която преговорният екип ще предложи на Националния съвет. На свой ред Георги Първанов съобщи, че става дума за коалиция с БСП и очертаваща се широка мрежа от коалиционни споразумения с партии, които "...няма да подпишат и с двете политически сили едновременно..."
Как по-конкретно си представяме  функционирането на подобна многопластова конструкция? Така подкрепеният президент, доколко и как ще се съобразява с едни или други коалиционни договорености? Имайки предвид и посочения по-горе първи принципен въпрос относно модела, не е ли единствено работещо да има изразена споделена подкрепа за платформата на онзи кандидат, който бъде номиниран от съответните политически ръководства - след като сме допуснали първо да се дискутира "кой", а не "какво"? Не на последно място - за да отпаднат всякакви подозрения относно предполагаем "по-широк обхват" на значението на евентуалното двустранно коалиционно споразумение с АБВ отвъд президентските избори.
 При всички случаи ръководният орган между конгресите - Националният съвет на партията - е длъжен най-внимателно да разгледа всеки проект за коалиционно споразумение, който председателят и Изпълнителното бюро предстои да предложат.
Трето - какви всъщност са нашите, а и на потенциалните партньори позиции по шоу референдума, съвпадащ с първия тур на предстоящите избори? Още повече имайки предвид, че в споменатата програмна декларация на АБВ, в контекста за укрепване на държавността и коренна промяна на политическия модел се говори за въвеждане на избирателна система с ясно изразен мажоритарен характер, за значително намаляване на държавните субсидии за партиите и за разширяване на практиката за провеждане на референдуми.
Това ли е и нашата представа за основните постулати за укрепване на държавността? Не следва ли да тръгнем от необходимостта за

утвърждаване на Конституцията като фундамента на държавата

и отстраняване на всички предпоставки за фактическото й обезсилване - например, като избирателните списъци се приведат в съответствие с фактическия брой граждани с право на глас, а броят на партиите - с реално функциониращите?
Тези три въпроса далеч не изчерпват проблемите от първостепенна важност и за бъдещето на БСП като водеща политическа сила с достоверна заявка за властта, и за по-нататъшното развитие на страната като цяло. Публичното им дискутиране в средите на партията е толкова по-необходимо, имайки предвид отчайващата нищета на беседите в повечето ТВ "блокове" и други медийни формати, свеждащи се до въпросите "защо този, а не друг/друга", "с кого и за какво се скарахте" и тем подобни дълбоко проникновени изследвания.
Ето защо именно най-отговорното обсъждане и търсене на верните отговори на истинските въпроси пред партията и страната, а не забързаното им замитане под килима ще допринесе за авторитета на БСП като национално отговорна партия, посветена на каузата на социалната държава и на солидарното общество, в които има работа за всеки и сигурност за всички. Затова - нека се окажем на равнището на предизвикателствата, пред които сме изправени днес и които неминуемо ни очакват в най-близко бъдеще!

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ