21 Юли 2025понеделник12:10 ч.

СНИМКА: НОВА ТВ

ВРЕМЕТО: Кален дъжд и силни ветрове

Пустинен прах от Сахара преминава над България

автор:Дума

visibility 17014

В последния ден на седмицата ще е облачно, ветровито, но не и студено. В ранния следобед термометрите ще се движат между 15 и 20 градуса. Ще духа мощен южен вятър с опасни пориви до 80-90 километра в час, в Родопите и източните дялове на Стара планина – над 100 км/ч. Най-уязвими са населените места в подножието на ветровитите масиви.

Валежи ще има в Южна България, но до края на денонощието ще са по-значителни в Рило-Родопската област. В отделни точки там ще паднат до 20-30 литра на квадратен метър дъжд. По върховете на Рила и Пирин ще превали сняг.

Започналите процеси са в резултат на преминаващ циклон, чието влияние ще се усеща до средата на предстоящата седмица. В неделя през нощта и в понеделник ще вали на много места в страната. Количествата за двата дни ще са най-големи в планините по южната ни граница. Опасно силният вятър ще се ограничи до източната половина на страната. Нетипично за зимния сезон ще има и гръмотевична активност.

С продължаващия пренос на топъл въздух над страната, в неделя и понеделник ще се повиши концентрацията на фин прах от пустините на Северна Африка. Възможно е да има кални валежи.

В средата на следващата седмица дневните температури ще се понижат, но ще останат над обичайните февруарски нива. Валежи ще има до към сряда-четвъртък с тенденция да намаляват и да спират. Ще вали дъжд, в Стара планина и по-високите масиви на Югозапад – сняг.

Полезна и важна информация за нивото, на което се пренася сахарският прах, районите от България, в които ще е с най-голяма концентрация, можете да намерите на сайта на института 

НОВА ТВ

Заловиха рекордно количество кокаин за 37 млн. лева

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Шофьорите вече не могат да откажат тест за опиати

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Увеличиха наказанията за престъпления срещу животни

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 1

/ брой: 132

Диагноза

visibility 2

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 1

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 1

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ