23 Април 2024вторник09:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Все повече престъпления, все по-ниска разкриваемост

Истината лъсна в доклади на прокуратурата за 2016 и 2017 г.

/ брой: 178

автор:Ростислава Иванова

visibility 1172

Прокуратурата опроверга твърденията на правителството, че престъпността намалява, а разкриваемостта се увеличава. За година броят на престъпленията е нараснал с 2,8%, като са регистрирани общо 106 659, докато през 2016 г. са били 103 773. През 2017 г. разкриваемостта пък е 43,7% - с 3,9% по-ниска от 2016 г. През изминалата година са разкрити 46 650 престъпления, а през 2016 г. - 49 460. Висок е делът на приключените в срок разследвания, който за 2017 г. е 97,79%, въпреки че и там се отчита спад с 2%. Това са изводите в докладите на прокуратурата за дейността й през двете години, които депутатите приеха вчера след изслушване на главния прокурор Сотир Цацаров. Отложено бе гласуването на докладите за дейността на съдилищата поради отсъствието на шефа на ВКС Лозан Панов. Само ПГ на БСП за България не подкрепи докладите.
От отчетите става ясно, че бавното правораздаване струва по 600 хиляди лв. годишно на бюджета. За двете години Министерството на правосъдието е изплатило 1,155 млн. лв. на потърпевши от забавено правосъдие на база на констатациите на Инспектората към ВСС по 481 споразумения за компенсиране. През този период Инспекторатът е проверил 152 органа на съдебната власт. Отчита се тенденция на увеличаване на висящите дела в последните две години. Проверките в прокуратурите констатират най-често забавено разследване на досъдебни производства и недостатъчен контрол на спрените такива. За 2 години Инспекторатът е разгледал 3975 сигнала на граждани, като при 189 има наличие на забавяне. Основните проблеми в докладите за дейността на ВСС са свързани с измерването на натовареността на магистратите.
Правосъдна реформа реално още няма, а ресорното министерство е бездейно, заяви от трибуната зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" Крум Зарков, като обясни защо левицата няма да подкрепи отчетите. "Нито един доклад на ВСС не може да компенсира инертността на Министерството на правосъдието в последната година и половина. Липсват необходимите законодателни инициативи, оставаме на нивото на констатациите. Периодичните събирания на съвета по актуализираната стратегия за продължаване на съдебната реформа остава без конкретен резултат. Повечето от ключовите процесуални закони, които влизат в парламента - и в гражданското, и в административното съдопроизводство, са внесени от депутати. Тази дупка в министерството на Цецка Цачева не може да бъде простена. Затова ще се въздържим от подкрепа на тези доклади като политически знак, че за нас съдебната реформа далеч не е приключена, че изисква спешни и конкретни мерки, които да осигурят на съдиите, прокурорите и инспекторите в системата възможност да си вършат работата и най-сетне да започнат да връщат доверието на гражданите в правосъдната система. Това не е само работа на ВСС, прокуратурата и съда. това е работа на политическото мнозинство и за нея трябват идеи и кураж. В сегашната конфигурация на парламента няма нито едното, нито другото", аргументира се Зарков.
Главният прокурор Сотир Цацаров призна от трибуната за два основни проблема при разследването, водещи до забавянията. Единият е свързан с експертизите, тъй като на много места няма съдебни медици, особено в Северозападна България, а Институтът по криминалистика е претрупан. Другият е в кадровото обезпечаване и обучението на полицаите. Липсват и вещи лица, допълни Цацаров.

Главният прокурор Сотир Цацаров обясни пред парламента защо разследванията на престъпления се бавят
Снимка БГНЕС

Токът за бита остава регулиран поне още година

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 76

Поръчката за бързите влакове до морето "дерайлира"

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 76

ДАИ е с нов автопарк за над 6,3 млн. лв.

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 76

Фискалният резерв се оказа 10,9 милиарда лева

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 76

Канарските острови на бунт срещу туристите

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 76

2400 евро за раждане на дете в Гърция

автор:Дума

visibility 398

/ брой: 76

Задържан за бомбена заплаха в Дания

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 76

Накратко

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 76

Пълзяща цензура

автор:Нора Стоичкова

visibility 359

/ брой: 76

Ех, бедни Главчев...

visibility 419

/ брой: 76

Тръмп не е изход

visibility 313

/ брой: 76

Договорът с "Боташ" е един от най-корупционните

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 76

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ