15 Май 2024сряда13:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Всеизвестни истини

/ брой: 175

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1349

Икономическият растеж у нас продължава да е под прогнозните очаквания. След като през 2017-а на годишна база той достигна едва 3,6% при очаквани около 4%, т.г. реалните числа продължават да изостават от прогнозите. Растежът на БВП през второто тримесечие е 3,4% на годишна база при очакван ръст за цялата година от 3,9%. До края на годината остават близо четири месеца, но тенденцията за разнобой между хвалбите на правителството и реалността е ясно очертана.
Определящ за икономическия ръст на страната е инвестиционният климат, а индикатор за неговото качество е размерът на инвестициите. Освен това за увеличение на БВП трябват подготвени кадри и високо потребление. Неотдавна БСК представи анализ, според който през последните 10 г. чуждите инвестиции са намалели 10 пъти в абсолютна стойност и 14 пъти като процент от БВП. Доскоро имахме конкурентно предимство по отношение на качествената работна ръка, но сега и това предимство е под въпрос, защото работници не достигат за повечето сектори. За потребление в най-бедната страна на ЕС е смешно да се говори. И понеже обичаме да се сравняваме с Румъния, ще дадем пример. С цел да се стимулира потреблението през 2016 г. ДДС там бе намален от 24 на 20%, а за редица стоки и услуги, в т.ч. на всички храни и напитки - на 9%. От началото на м.г. основната ставка е 19%. Според местната статистика след тези промени над 660 000 компании са регистрирали оборот от 280 млрд. евро и рекордни печалби. И какво се получава? В Румъния намаляват цени и данъчни ставки и по този начин увеличават оборотите и печалбите на фирмите. У нас цените вървят нагоре, а приходите на фирмите - надолу. Да не говорим, че през последните 10 г. в икономиката ни нищо не се случва без политическа протекция. После се чудим защо Румъния ни изпреварва и в икономически ръст.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 139

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 115

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 127

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 134

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ