Всеки втори би напуснал България за по-добро здравеопазване
Младите бягат зад граница заради по-високи заплати
Всеки втори българин би напуснал страната заради по-добра социална система и по-добро здравеопазване в чужбина. Всеки трети работещ до 30 години пък обмисля възможността да работи зад граница. При младите водещ мотив е по-добрата заплата. Това показват данни от социологическо проучване на фондация "Фридрих Еберт" и Института за икономика и международни отношения.
Резултатите от проучването представи днес програмният координатор на Фондацията д-р Пенчо Хубчев.
Основната цел на изследването е да се определи профилът на българите, които търсят работа в чужбина, както и техните мотиви.
Според анализа основната причина за трудовата миграция е ниското заплащате в България. Хората, освен това, търсят по-добра социална система, достъпно здравеопазване и качествено образование.
Наблюдава се недостиг на работна сила за икономиката, а от друга страна липсва добро трудово възнаграждение, е един от изводите на проучването.
Данните сочат, че 23% от анкетираните обмислят възможност да работят в чужбина. Всеки трети българин до 30 години би заминал да работи в чужбина. Като основна причина от фондацията извеждат ниското заплащане - 95%. Само 1% обаче смятат, че няма заплата, която да ги задържи в България.
В същото време позицията на няколко работодателски организации е, че трудовата миграция е основната пречка за по-бързо развитие на икономиката.
Основният източник на доходи за 83% от изследваните лица е доходът от трудова дейност в България.
По последни данни на НСИ скоро ще може да бъде обърната тенденцията на трудовата миграция, но изследването на Фондация "Фридрих Еберт" показва, че действително много хора обмислят трудова миграция по съвсем конкретни причини.
Това изследване ще бъде полезно от гледна точка на мерки, които трябва да се вземат, така че да се намали това желание за излизане от страната и работа навън, посочват от организацията.
23% от всички изследвани лица на възраст 18 - 64 г. са склонни да емигрират, заяви Васил Тончев, изпълнителен директор на агенция "Сова Харис". По думите изводът е, че "не напускат само младите, напускат всички".
54% от тези хора казват, че вече имат опит с работа в чужбина. Около 1/4 от анкетираните заявяват, че успешно се справят с чуждия език.
От изследването става ясно, че 85% от възнамеряващите да напуснат страната предпочитат ЕС.
В същото време 74 на сто от тези, които търсят работа зад граница, твърдят, че биха останали в България, ако взимат заплата между 1000 и 3000 лева.
Данните за мен са скряскащи, но не са изненадващи, коментира Тончев. Той не е оптимист. Не виждам политическа програма или платформа, която би се ангажирала да промени ситуацията, допълни социологът.
Според него нужно е повишаване на ефективността. В страната има огромно търсене на работа, но хората търсят и по-високи доходи. Дори 10-20 % по-високи заплахи биха накарали тези, които мислят за емиграция, да останат.
Той предупреди, че готвените промени в здравната система само биха задълбочили тежката ситуация. Проблемът е основно с източването на здравната каса и може да се оправи само с контрол, категоричен бе и Пенчо Хубчев.
Според него е цинизъм да се иска хората да плащат допълнителни здравни осигуровки и от друга страна да си доплащат лечението.
От изследването става ясно още, че мотив да връщане в България е грижата за най-близките хора.
Друг акцент в проучването е готовността на емигрантите да работят без трудов договор. Над 30% биха се съгласили и на такива условия.