12 Юли 2025събота14:28 ч.

Всеки втори е против еврото

Служебната власт прави сайт и телефонна линия да се информират гражданите за европейската валута

/ брой: 247

автор:Дума

visibility 286

Едва 10% от българите твърдят, че се чувстват добре информирани за въвеждането на еврото, като 42% от тях подкрепят тази стъпка. Сред бизнеса 30% се смятат за добре информирани. Всеки втори гражданин не подкрепя приемането на еврото, но почти 30% биха променили мнението си, ако получат адекватен отговор на притесненията си. Това показват данни от национално представително проучване за нагласите на гражданите и бизнеса спрямо еврото, проведено от "Алфа рисърч" по поръчка на Министерството на финансите.

По план България трябва да приеме еврото от 2024 г., но не е сигурно, че ще успее да изпълни всички изисквания дотогава. Въпреки увеличаващия се скептицизъм и сред политиците за това дали България трябва да влиза сега в еврозоната, неотдавна Народното събрание задължи правителството да работи ускорено по подготовката.

32,8% от българите по-скоро одобряват приемането на еврото, като 15% напълно, а 18% по-скоро одобряват. Очаквано при бизнеса две трети (64%) одобряват, от които 46% напълно. Една трета - 33%, са бизнесите, които не одобряват. "Тази висока степен на подкрепа е пряко свързана с ефектите, които бизнесът очаква въвеждането на еврото да окаже върху него и върху икономиката на България", коментира Боряна Димитрова, управител на "Алфа Рисърч".

Сред очакваните негативи анкетираните граждани посочват опасенията си, че при приемане на еврото цените ще бъдат повишени автоматично - 68,7%. Според Димитрова ако се преодолее това конкретно притеснение, ще има повече позитивно настроени за приемане на еврото. От риск от измами и изкуствено завишение на цените се притесняват 57% от хората и 58% от бизнеса. Социологът анализира, че ако по въпросите, свързани с приемането на еврото, по-голямата част от бизнеса е подкрепяща, то при въпросите, свързани с опасения от негативни ефекти, резултатите с тези на гражданите се изравняват.

Една трета от хората и 50% от бизнеса смятат, че негативните ефекти са преодолими и краткосрочни. 28% от хората биха променили отношението си към приемането на еврото, ако видят овладяване на тези негативни ефекти. Това декларират и 23% от бизнеса.

Най-неинформирани и с най-много опасения са хората от най-малките населени места и тези с ниска степен на образование. Затова предстои среща с Националното сдружение на общините, на която ще се обсъди как да бъде информирано населението по места. Предстои още до края на март и създаването на сайт, както и откриването на безплатна телефонна линия за въпроси, свързани с приемането на еврото, съобщи финансовият министър Росица Велкова. 

55% от анкетираните очакват отговори на въпроси, свързани с това кой следи за измами, 47,2% искат да знаят как се определя курсът, по който се обменя еврото, 46% - къде да сигнализират за некоректни търговци, дали може да се плаща и в двете валути - 39,6%, и т. н.

През последната година 44% от гражданите са ползвали поне веднъж евро за плащания, при бизнеса процентът е 75. Всеки десети е ползвал общата европейска валута, за да спестява в нея, при бизнеса - 23%.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3173

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2213

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 1722

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 1777

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 2810

/ брой: 126

Тупик

visibility 2695

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2367

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3278

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 2989

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ