11 Юли 2025петък10:32 ч.

Всички подкрепиха БСП: Минималната заплата става 850 лева

Срокът между първо и второ четене остава 7 дни

/ брой: 240

автор:Аида Ованес

visibility 1237

Аида Ованес


Със 175 гласа "за" и трима въздържали се народните представители приеха на първо четене предложените от БСП промени в Кодекса на труда (КТ), според които минималната заплата за следващата календарна година ще се определя до 31 октомври на предходната и няма да е под 50% от средната за предходните 12 месеца. За догодина това са 850 лв. Срокът между първо и второ четене остава 7 дни, в които парламентарните партии ще могат да внесат своите предложения.  

"Служебният кабинет на Радев замрази доходите на българските граждани в най-тежките месеци. Подкрепете БСП да увеличим заплатите на 600 хил. работещи бедни", обърна се към депутатите Корнелия Нинова от парламентарната трибуна и припомни, че в едни от най-тежките седмици след началото на войната в Украйна редовното правителство увеличи минималната заплата от 650 на 710 лв. Нинова припомни, че преди няколко дни по предложение на БСП бяха подкрепени фирмите с над 200 лв. за ток. "Ние ви помогнахме да оцелеете през кризата и сега ви помагаме да работите, да осигурявате БВП, но не можете да го направите без работници. Нека заедно да се погрижим за тях", обърна се Нинова към бизнеса.

Георги Гьоков припомни, че от години се работи за механизъм за определяне на минималната заплата, като се отчитат променящите се условия, но без субективни решения, а сега проектът на БСП гарантира такава предвидимост и за работниците, и за работодателите и в същото време изключва опасността от "замразяването" й. В момента, след удръжките, работещите на минимална заплата получават 549 лв., което след 1 януари ще е с 45 лв. над линията на бедност, припомни Гьоков и прогнозира, че "ако сега не вдигнем минималната заплата със 140 лв., догодина, когато, повярвайте ми, ще се наложи да я вдигаме, ще бъде с 300 лв.", което ще затрудни още повече бизнеса.

Потискането на минималната заплата потиска икономическия растеж, а увеличаването й ще намали неравенствата, заяви проф. Румен Гечев. Той припомни, че докато у нас минималното месечно възнаграждение е 363 евро, то в Сърбия, която не е член на ЕС, е със 100 евро (22%) по-висока, а в страни членки на Съюза като Унгария е 640 евро, в  Чехия е 664, а в Хърватия - 700 евро. Гечев бе категоричен, че са неприемливи аргументите на някои представители на бизнеса, че увеличаването на минималната заплата ще понижи конкурентоспособността.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 3546

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 6148

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 5787

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 6248

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 3214

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 5836

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 3156

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 5793

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 3748

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 2409

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ