12 Март 2026четвъртък01:18 ч.

ВСС преизбира Гешев, протести пак блокират столицата

автор:Дума

visibility 1935

Висшият съдебен съвет ще прегласува днес кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор. Както и при първия път, изборът ще мине под знака на протести и контрапротести. Още от 7,30 часа тази сутрин е спряно движението в района на сградата на ВСС. Заявени са две демонстрации – срещу избора на Гешев, организирана от движение БОЕЦ и в подкрепа на номинацията, с организатор сайта ПИК.

Припомняме, че при избирането на единствения кандидат на 24 октомври, полицията отцепи района около ВСС и не допусна желаещите да протестират срещу номинацията му. Пред сградата имаше само групичка от мургави младежи, водени от шефа на ПИК, които държаха плакати „Гешев е радост“ и скандираха името му. Другият протест бе изпратен пред Съдебната палата. А вътрешният министър не видя нищо притеснително в това, че десетина буса с полицаи бяха стоварени да охраняват района около ВСС, където близо 10 часа течеше изслушването на Гешев.

В края на миналата седмица президентът Румен Радев отказа да подпише указа за назначаването на новоизбрания главен прокурор. Част от мотивите му са, че не е добре за независимостта на съдебната система за подобен пост да им само една номинация. От ГЕРБ продължават да не виждат проблем в това,  а главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че отново ще подкрепи Гешев. Ако кандидатурата му бъде прегласувана днес, президентът няма друг вариант, освен да подпише указа. Мандатът на Цацаров изтича на 10 януари 2020 година.

На днешното заседание най-вероятно няма да присъстват Красимир Шекерджиев и Стефан Гроздев, които са в отпуск. Така се очаква членовете на ВСС, които ще гласуват повторно, да бъдат 23-ма, а според прогнозите на магистрати Цветинка Пашкунова вероятно ще е против.

За да има избор, Гешев трябва да бъде подкрепен от поне 17 души. Ако не се съберат достатъчно гласове, процедурата трябва да започне отначало с номиниране на кандидатите.

Войната в Иран е почти завършена

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 45

В ЕС приемат мерки за цените на горивата

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 45

Испания възстановява безплатното лечение

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 45

Без!

автор:Аида Ованес

visibility 621

/ брой: 45

В храма на обречените

автор:Николай Милчев

visibility 604

/ брой: 45

Путин, Тръмп и Иран

автор:Юри Михалков

visibility 615

/ брой: 45

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ