27 Април 2024събота18:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Втори сме по омраза към управляващите

Корупцията е една от основните причини за това явление, показва проучване на социологическата агенция "Галъп" в годишния й доклад

/ брой: 244

автор:Дума

visibility 29

България е втората страна в класацията на 12-те страни, които най-силно мразят правителствата си, съобщава белгийският вестник Le Vif, като се позовава на последния доклад на "Галъп" "Global States of Mind 2014". В проучването институцията се опитва да установи какво мислят гражданите за властта. За целта социологическата агенция е използвала различни бази данни от 2013 година и така е направила класация на 12-те най-мразени правителства.
Първа е Босна и Херцеговина, в която едва 8% от населението одобряват управниците си, а 91% от жителите на страната смятат, че корупцията е дълбоко вкоренена във властта.
България се нарежда на второ място с 13% одобрение за правителството. В същото време 79% от българите смятат, че властите са корумпирани. За останалите 8% от населението няма събрана информация. В проучването се казва, че от падането на комунизма България се бори да извърши преход към пазарната икономика. Започнатите реформи са позволили на страната да се присъедини към ЕС, но лошите условия на живот и политическата нестабилност й пречат.
Третата страна с ниско одобрение към властта е Гърция с 14% положително мнение за правителството. През 2013 година 91% от гърците са смятали, че корупцията в страната е силно разпространена. Само 23% и 29% в южната ни съседка одобряват съответно лидерството на ЕС и Германия, докато само 19 процента вярват на финансовите институции.
Макар чешката икономика да се развива сравнително динамично, само 15% от чехите одобряват своите управници, като 87% смятат, че корупцията е широко разпространена сред властимащите.
На 5 място се нарежда Молдова с 18% одобрение на правителството. За разлика от много страни членки на ЕС, тук безработицита е сравнително ниска - 5 процента през 2013 г. 36 на сто от участвалите в допитването твърдят, че не разполагат с достатъчно пари за храна.
Само 18% от пакистанците харесват правителството си, като 81% са убедени, че корупцията е широко разпространена сред управниците.
На 7 място се нарежда Перу пак с 18% одобрение, но общо 86% смятат, че корупцията е широко разпространена сред властимащите.
 Румъния е една от страните, която наложи мерки за икономии след заем от ЕС, МВФ и Световната банка през 2009 г. В страната процентът на хората, вярващи, че властниците са корумпирани, е 77%, докато 18% от румънците споделят, че одобряват правителството си.
Коста Рика се нарежда на 9 място. 20% от жителите не одобряват работата и стила на ръководство на управляващите, а 84% от респондентите заявяват убеждението си, че управниците им са корумпирани.
Почти същите нагласи имат и жителите на Ямайка. Едва 20% от тях вярват на своето правителство, а 86% на сто смятат, че управниците са корумпирани.
В Португалия, която заема 11 място в класацията, правителството среща едва 20% одобрение, независимо от факта, че страната постепенно започна да излиза от икономическата криза, която обхвана Европа. В същото време Испания е "отличена" с 12-о място и с 20-процентно одобрение към управляващите, но както и при другите, изброени по-горе случаи, 89% от тях не се съмняват, че корупцията е разпространена сред управляващите.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 693

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 673

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 682

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 601

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 621

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ