
Авторите на експозицията демонстрират, че "боклук" не е мръсна дума, а положителен герой
Вторични суровини станаха изкуство
Изложбата е съпътствана от работилници, които на живо демонстрират процеса фотографски трансфер
/ брой: 188
Трима български творци доказват, че дори вторични суровини може да се превърнат в истинско изкуство. В това ще имат възможност да се убедят и ценители, които ще разгледат изложбата. Експозицията "Вторични суровини" ще бъде открита днес, 1 октомври, от 17 до 20 ч., в столичната галерия Оne. Боряна Пандова ще представи своето виждане върху процес, наречен фотографски трансфер, а артистите Мария Паунова и Ивайло Митев от работилница "Пункт" - техния отговор чрез ъпсайклинг (upcycling - надграждане), преизползване и трансформация на обекти от бита във функционални скулптури.
Всичко започва от няколко изпадали от градските дървета и храсти цветове, търкаляни през сезоните, за да изтлеят и дадат нов живот. С така уловения в камерата на Боряна миг от жизнения кръговрат започват въпросните трансфери. От снимката, пренесена върху дървена плоскост, преведена в гротескно-функционалния диалект на скулптурите на Мария и Ивайло, тръгва движение на идеите от състояние в състояние, подобно на флуидността на природните съставки.
Използването на намерени обекти и асамблажът имат дълга история в изкуството на ХХ и ХХI век. Много вълнуващи нови идеи са родени чрез деконтекстуализация и неочаквана комбинация от различни елементи. Обратно на рециклирането, ъпсайклингът е трансформация на обекта в нещо с по-висока стойност, без с това да се унищожава изначалният материал.
И въобще: какво е боклук и какво да правим, за да не се удавим в него; а на кого прехвърляме отговорността за нещо, което ще ни съпътства до края на времената? Изложбата, която ще може да се разгледа до 21 октомври, се опитва да насочи вниманието към тези въпроси. Експозицията е съпътствана от работилници, които демонстрират процеса фотографски трансфер на живо, както и от книжка, в която същите въпроси се подреждат в думи.
