18 Септември 2025четвъртък23:43 ч.

Янаки Стоилов обжалва отказа за отстраняването на Гешев

Правосъдният министър ще пита Конституционния съд може ли да иска рокади в съдебната система

/ брой: 148

автор:Дума

visibility 1659

Правосъдният министър Янаки Стоилов ще обжалва пред Върховния административен съд отказа на Висшия съдебен съвет да разгледа искането за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев. Стоилов очакваше ВСС да се произнесе за отстраняването на Гешев на база на сигнал, подготвен от вътрешния министър Бойко Рашков. В него се твърди, че главният прокурор е нарушил закона, разпространявайки данни, събрани със СРС. Има и съмнения, че Гешев е уронил престижа на прокуратурата с действията си. ВСС отказа да се произнесе по същество по искането на Стоилов. Аргументът им бе, че то е недопустимо, тъй като идва от правосъдния министър. Бойко Рашков пък отдели частта за употребата на СРС и сигнализира за извършено от Гешев престъпление заместника му и шеф на националното следствие Борислав Сарафов. Той пък го препрати на спецпрокуратурата.
Стоилов ще внесе в Министерския съвет днес и искане, което да бъде пратено в КС. Пред БНР той обясни, че е необходимо да има тълкувателно решение, тъй като и членовете на ВСС се колебаеха допустимо ли е искането му и решиха с 12 на 8 гласа. "Вероятно и сред част от юридическите и политическите среди има колебания по този въпрос. КС не се е произнасял, което прави необходимо разглеждането на въпроса. Нека по недвусмислен начин да се даде отговор на въпроса за възможността министъра на правосъдието да прави такова искане и то да бъде разгледано, така че да се стигне до произнасяне по същество", заяви министърът. Въпросът засяга и най-висшите ръководители на съдебната власт, които биха могли да бъдат предсрочно освободени поради извършване на тежко нарушение, системно неизпълнение на служебните задължения или накърняване престижа на съдебната власт.
"Призовавам следващият министър да прояви силна ангажираност по темата. Процедурата пред КС ще се развие така или иначе, но е важно във ВАС да се отстоява позиция. Това ще бъде конкретен тест, за разлика от всякакви общи заявления за съдебна реформа, които се банализираха и се превърнаха в прикритие, а не във воля и реални действия", настоя Стоилов.
Министърът изрази надежда с новото управление да не се окаже така, че "старите и големи икономически интереси се прегрупират така, че да намерят някакво ново политическо представителство". Гражданите обикновено разбират по-късно за тези обстоятелства от времето, в което гласуват, добави той.

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 662

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 726

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 600

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ