01 Ноември 2024петък01:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕкоНомика

Йерархия на политическите потребности

/ брой: 72

автор:Димитър Събев

visibility 4410

Пирамида на човешките потребности се нарича теорията, според която хората в живота си се стремят към все по-висши цели, но само след като задоволят по-нисшите си стремежи. Неин автор е американският психолог Ейбрахам Маслоу и тя е сред задължителните четива на много хуманитарни дисциплини. Първо стъпало на пирамидата са телесните нужди като храна и секс. Втора идва потребността от сигурност, изразена в копнежа за дом, редовен доход и други подобни. Следва социализацията - необходимостта да се общува със себеподобни. По-горни човешки потребности са желанието за признание и стремежа да се докоснеш до нещо висше: Бог, наука, енергия - кой както го разбира. 

Много критики е понесла тази теория, включително защото хората търсят висшето и без да са задоволили базовите си потребности. Спомнете си за премиерата на Седмата симфония на Шостакович в обсадения Ленинград. Но моделът на Маслоу неочаквано намира потвърждение в полето на българската политика. 

Докопат ли се до властта нашите управници, за тях животът сякаш започва отначало. Съвсем според теорията българският политик първо гледа да задоволи физиологичните си нужди. А те, както знаем, струват пари. Депутати и министри си гласуват тлъсти заплати и куп придобивки, а партиите получават милиони субсидии от държавния бюджет. На който не му стига всичко това, може да си поръча допълнително суджуци от бизнеса. Но, както е писано, не само с хляб ще живее човек. След като добре натъпчат банковите си сметки, управниците се изкатерват до второто ниво в йерархията на потребностите - сигурността. А какво по-сигурно от блиндираната врата на многостаен апартамент? 

И се започва: апартамент за шефа на агенцията, за съдията, прокурора, министъра, брата и зетя на министъра, лелята на парламентарната група... Голямо търсене на "сигурност" пада. А някои от родните политици тъй силно се нуждаят от закрила, че си откриват и офшорни сметки. Кой знае какви лоши времена може да настанат? 

Ще кажете - човещина, всички се стремим към високи доходи и хубаво жилище. Така е, но работата е там, че родният властимащ зацикля на първото и второто ниво по Маслоу. Суджук - апартамент, суджук - апартамент: като двутактов двигател. Е, някои редки изключения узряват и за третото ниво, социалното. Но тъй като са много важни, те не искат да си имат работа с кого да е и се обособяват класово в сгради като "Златен век". 

Колкото и да обяснява орелът на кокошката колко красиви са висините, тя няма да го разбере, а ако е по-далеч от неговите нокти, дори ще му се присмее. Пишат хората на перото за нуждата от културно развитие и национална стратегия, плачат за потъпканото историческо и природно наследство, за демокрацията и духовността, а онези във властта си знаят: суджук - апартамент, суджук - апартамент. Само в главите на "най-издигнатите" се появяват мисли от типа: "Я да вземеме да му направиме едно стадионче на народа, че да пишат за нас после в учебниците. Току-виж ми вдигнали и пирамида."

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ